Τη δεύτερη ήττα του στη Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Παρασκευής στο Μόναχο, από την, Μπάγερν με 74-68, για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Έπειτα από τρεις συνεχόμενες νίκες, οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν, στο πρώτο, εκτός Ελλάδας παιχνίδι μακριά από το ΣΕΦ, αφού το μοναδικό εκτός έδρας μέχρι την τέταρτη μέρα, ήταν στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τις κακές του επιλογές και την ανυπομονησία του.

Σαν να βιάζονταν, αλλά από την αρχή του αγώνα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, να πάρουν τα ηνία του αγώνα, και με λάθος τρόπο.

Κακές επιλογές, πολλά τρίποντα, μολονότι από την αρχή φάνηκε ότι δεν θα είναι η μέρα τους από τα 6,75 μέτρα, λιγότερες ασίστ από τα λάθη σταθερά και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (τελείωσαν με 13 για 15), απόρροια αυτής της επιθυμίας να κυριαρχήσουν το συντομότερο δυνατό, ίσως κι από κεκτημένη ταχύτητα από το +40% που είχαν στα δύο τελευταία παιχνίδια.

O Ολυμπιακός τελείωσε με 6/28 τρίποντα, τα 2/17 ήταν στο δεύτερο ημίχρονο ενώ στην τελευταία περίοδο ο απολογισμός ήταν 0/10!

Από την άλλη η Μπάγερν, επιβεβαίωσε, όσα έλεγε πριν από τον αγώνα ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Είναι άλλη ομάδα επί ημερών Τρινκιέρι, παίζει συλλογικά, παίζει μυαλωμένο μπάσκετ και δίχως να έχει τα μεγάλα ονόματα βγάζει στο παρκέ υγεία και αποτέλεσμα.

Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι οι Βαυαροί έρχονταν από τρεις συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες, εκ των οποίων οι δύο της περασμένης εβδομάδας στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι και στην Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσε!

Η διαφορά δεν έφυγε παρά στους 11 πόντους, 68-57 με 7:21 για τη λήξη αλλά και πάλι στο τέλος ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε απόσταση δύο σουτ, 72-68 στο τελευταίο λεπτό!

Η Μπάγερν όμως, πιο λογική, πιο μαζεμένη στις επιλογές της, πήρε τη νίκη, με 74-68 με 18 πόντους του πρώην “ερυθρόλευκου” Γουέιντ Μπόλντγουιντ και 16 του Βλάντιμιρ Λούτσιτς

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Παπανικολάου (13π.), Τζένκινς (12π.), ΜακΚίσικ (11π.).

Οι ψηλοί πρόσφεραν λίγες λύσεις, αλλά δεν περίσσεψαν πολλές μπάλες για τη front line, την ώρα που Σλούκας, Σπανούλης και Χάρισον είχαν μαζί 11 πόντους (!) με 0/12 τρίποντα και συνολικά, 3/20 σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68