Δυσκολεύτηκαν αλλά τελικά πήραν τη νίκη στην παράταση οι Μιλγουόκι Μπακς από τους Μπουλς με 133-129, με τον Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει 32 πόντους.

Ο Γιάννης εκτός από την προσφορά του σε πόντους και με 9/13 δίποντα, είχε 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ετσι οι Μπακς έφτασαν στην 16η νίκη τους, ενώ μετράνε 7 ήττες.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ιντιάνα Πέισερς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (03:00) στο Fiserv Forum που στον αγώνα με τους Μπακς είχε την καθιερωμένη ετήσια Greek Night με χιλιάδες Έλληνες στις εξέδρες.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ήταν εξ αρχής αμφίρροπη. Ωστοσο στο τέταρτο δωδεκάλεπτο με 15 πόντους του Γιάννη οι Μπακς κατάφεραν να μείνουν στο ματς.

Στα 30” πριν από τη λήξη ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (117-116), με τον Λίλαρντ στα 8 δευτερόλεπτα να πηγαίνει στην γραμμή των βολών και με 1/2 βολές έδωσε ξανά στους Μπακς προβάδισμα δύο πόντων (118-116).

Στην τελευταία επίθεση, ο ΝτεΡόζαν με φλόουτερ έστειλε το το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 118-118.

Εκεί ανέλαβε ο Greek Freak. Mε τέσσερις πόντους από τον Αντετοκούνμπο οι Μπακς πήραν διαφορά ασφαλείας.

Για τους Μπουλς συγκλονιστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν που είχε 41 πόντους και 11 ασίστ σε 42 λεπτά συμμετοχής.

Στους Μπακς Μπίσλι και Λόπεζ πέτυχαν από 19 πόντους, άλλους 14 είχε ο Λίλαρντ με 9 ασίστ, με τους Πόρτις και Μίντλετον να προσθέτουν 19 και 13 αντίστοιχα.

Ο Κόμπι Γουάιτ είχε 33 πόντους για τους Μπουλς, δίνοντας αρκετές βοήθειες στον ΝτεΡόζαν. Οι “ταύροι” δεν είχαν και πάλι την βοήθεια των ΛαΒίν και Καρούσο.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-32, 74-65, 91-89, 118-118 (κ.α.), 133-129.

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Η νέα του παράσταση και όλα τα highlights του