Με τον Αντετοκούνμπο στη σύνθεσή τους και ξεπερνώντας την κούραση των back-to-back αγώνων οι Μπακς πήραν την νίκη από τους Νετς με 115-108.

Οι Μπακς δυσκολεύθηκαν απέναντι στους Νετς, στο δεύτερο μέρος του , πήραν όμως την νίκη (115-108) με τους Ντέιμιαν Λίλαρντ – Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνουν τη δουλειά στην τέταρτη περίοδο.

Ετσι η ομάδα του ΜΙλγουόκι ανέβηκε στο 45-25 και κρατά γερά την δεύτερη θέση της Ανατολής.

Ο Λίλαρντ ήταν εντυπωσιακός και δημιουργικός με 30 πόντους, 2 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ήταν εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς.

Από την άλλη ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους (8/17 δίποντα, ½ τρίποντα, 2/4 βολές) ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και σημείωσε 2 μπλοκ σε 34:55 λεπτά εντός παρκέ.

Στο 26-44 έπεσαν οι Νετς και δεν έχουν πλέον στόχο. Αυτό που ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μάικαλ Μπρίτζες που είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, τα ξημερώματα της Δευτέρας (01:00) στο Μιλγουόκι.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-19, 60-44, 81-69, 115-108.

Διαμάχη Αντετοκούνμπο – Σρέντερ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και ο Ντένις Σρέντερ  παρ’ ολίγον να έρθουν στα χέρια, όταν ο Γερμανός γκαρντ των Νετς έσπρωξε τον Greek Freak ενώ εκείνος βρισκόταν στον αέρα.

Ο Τζέι Κράουντερ μπήκε στη μέση για να του δείξει την ενόχλησή του γι’ αυτό το αντιαθλητικό φάουλ και τότε, ο Σρέντερ πήγε προς το μέρος του Γιάννη.

Ξεκίνησε έντονη λογομαχία με τους διαιτητές να διακόπτουν την αναμέτρηση.

Στη συνέχεια χρέωσαν με τεχνικές ποινές τους τρεις αθλητές, τον Σρούντερ, τον Κράουντερ και τον Αντετοκούνμπο.