Αποφασισμένοι για τη νίκη από το πρώτο δευτερόλεπτο εμφανίστηκαν οι Μπακς στο κρίσιμο ματς με τους Σέλτικς και έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση με 135-102, υποχρεώνοντας μάλιστα τους φιλοξενούμενους να παρατήσουν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Η διαφορά των 37 πόντων (75-38) ύστερα από τις δύο πρώτες περιόδους, δεν άφησε περιθώρια στους Σέλτικς, που στις υπόλοιπες δύο έδωσαν χρόνο στους αναπληρωματικούς.

Όσο για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πέτυχε double double με 24 πόντους, 10/13 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 25:40.

Η επιστροφή Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν εντυπωσιακή με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Μπόμπι Πόρτις με 28/12 σε 21 λεπτά.

Από την πλευρά των απογοητευτικών Κελτών, ο Πρίτσαρντ είχε 21 πόντους, ο Χάουζερ είχε 15 πόντους και 13 μέτρησε ο Μπρισέτ. Στους 10 πόντους έμεινε ο Μπράουν και 7 είχε ο Τέιτουμ.

Ετσι οι Μπακς ανέβηκαν στο 26-12 (17-4 εντός και 9-8 εκτός έδρας), για να ισοφαρίσουν στο 1-1 τη σειρά με τους Σέλτικς.

Στο 29-9 έπεσαν οι Σέλτικς (18-0 εντός και 11-9 εκτός έδρας).

Τα δωδεκάλεπτα: 41-23, 75-38, 111-70, 135-102.