Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα, δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για ένα ημίχρονο, κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 103-84, για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague, σε ένα… παγωμένο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Το μυαλό όλων στη Βαρκελώνη είναι στις διαδηλώσεις που γίνονται στους δρόμους της πόλης, με τα επεισόδια διαδηλωτών – αστυνομίας να είναι εκτεταμένα.

Έτσι, το Παλάου Μπλαουγκράνα δεν είχε αρκετό κόσμο, κάτι που σίγουρα επηρέασε την ψυχολογία της Μπαρτσελόνα.

Η Άλμπα Βερολίνου αιφνιδίασε την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, παίρνοντας μία σημαντική διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (19-25) στη λήξη της πρώτης περιόδου και την ανέβασε ακόμα και στους 11 με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια και μπόρεσαν να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης με 46-44, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα ήταν… άλλη ομάδα. Κατάφερε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Αΐτο Ρενέσες.

Με τον Νίκολα Μίροτιτς (18 π.) να δίνει το έναυσμα στην επίθεση και τον Κόρι Χίγκινς (22 π.) να ολοκληρώνει αυτό που άρχισε ο πολύπειρος φόργουορντ, η Μπαρτσελόνα άμεσα ανέβασε την υπέρ της διαφορά σε σημείο που η Άλμπα δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 72-61 και η Μπαρτσελόνα στην τελευταία περίοδο έκανε σάκο του μποξ τους Γερμανούς, καθώς η διαφορά έφτασε και στο +27 (99-72).

Η Άλμπα μείωσε κάπως τη διαφορά στα τελευταία 1:37 και έτσι οι Καταλανοί πήραν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Από πλευράς Άλμπα Βερολίνου πάλεψε αρκετά ο Ρόκας Γκιερντάιτις με 17 πόντους, ενώ ο Πέιτον Σίβα έμεινε στους 12.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 72-61, 103-84