Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε τους Νίκολα Μίροτιτς και Νικ Καλάθη για να πάρει τη νίκη με 80-67 επί της Άλμπα Βερολίνου, στην 31η αγωνιστική της Euroleague.

Μετά από αυτήν τη νίκη, η Μπάρτσα συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της διοργάνωσης με ρεκόρ 23-8, ενώ η Άλμπα υποχώρησε στο 11-20.

Σε ένα βαθμολογικά…. αδιάφορο παιχνίδι, μιας και η Μπαρτσελόνα έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στα playoffs και η Άλμπα Βερολίνου δεν προλαβαίνει την οκτάδα, η γερμανική ομάδα δυσκόλεψε αρκετά τους Καταλανούς στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Στην πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, πιάνοντας στον… ύπνο την Μπαρτσελόνα. Έτσι, η Άλμπα έχοντας βραχεία κεφαλή (22-23), έδειξε ότι θα παλέψει μέχρι τέλους για τη νίκη.

Ωστόσο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντέδρασε στη συνέχεια και πήρε τα ηνία στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (45-40).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους Καταλανούς να διατηρούν το προβάδισμά τους, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Με τον Μίροτιτς να σημειώνει 26 πόντους και τον Νικ Καλάθη να μοιράζει 11 ασίστ, η Μπαρτσελόνα μπόρεσε να παραμείνει μπροστά και τελικά να πάρει τη νίκη με 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 45-40, 62-58, 80-67