Μπαρτσελόνα-Μπάγερν

Έναν άξιο αντίπαλο, την Μπάγερν Μονάχου, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας η Μπαρτσελόνα (71-66), πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Η βαυαρική ομάδα έφερε σε πολύ δύσκολη θέση την καταλανική, η οποία στο τέλος βρήκε το ξέσπασμα που την έφερε στο 18-5 (στο 11-12 οι ηττημένοι της βραδιάς).

Ο αγώνας:

Κακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, αφού οι δύο ομάδες σημείωσαν από 9 πόντους, ενώ συνολικά στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 12 λάθη και οι φιλοξενούμενοι 13/38 σουτ.

Η Μπάγερν έπαιξε με περίσσιο πάθος στη Βαρκελώνη και βρισκόταν συνεχώς κοντά στο σκορ, ώσπου πήγε στο +4 με τρίποντο του Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Τα νέα δεν ήταν καλά για την Μπαρτσελόνα, αφού το 54-58 σημειώθηκε στο 34′ και η βαυαρική ομάδα έδειχνε ικανή να κάνει το μεγάλο “μπαμ”.

Τότε, όμως, ξέσπασαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι κατέγραψαν 12-3 και έφτασαν στο +8 (71-63) με 50” να απομένουν για το τέλος.

Τα 7/14 τρίποντα έπαιξαν τον ρόλο τους για τη νίκη της Μπάρτσα, ασχέτως αν η Μπάγερν πέτυχε το εξίσου εντυπωσιακό 9/21.

Επίσης, οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν 22 βολές, έναντι μόλις 6 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι σε ένα τόσο δύσκολο ματς υπέπεσαν σε μόλις 7 λάθη (13 είχαν οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους).

Ο Κάιλ Κούριτς με 20 πόντους και τρομερά ποσοστά (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές) έκανε τη διαφορά για την Μπαρτσελόνα, η οποία την Πέμπτη (3/2, 22:00) θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό.

Στον αντίποδα, οι Όγκνιεν Γιάραμαζ και Βλάντιμιρ Λούτσιτς ήταν οι δύο κορυφαίοι της αξιόμαχης ηττημένης ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 28-29, 45-41, 71-66