Η Μπαρτσελόνα σταμάτησε στις τέσσερις  το σερί νικών του Ολυμπιακού στη EuroLeague, καθώς τον νίκησε με 86-78 την Τετάρτη, στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Αν κι έχανε με 15 πόντους κατά τη Γ’ περίοδο (69-54), με 14 στην αρχή της Δ’ (77-53) ο Ολυμπιακός έπαιξε την άμυνα που έπρεπε στο τέλος, πλησίασε στο σουτ αλλά δεν βρήκε το ένα-δύο μεγάλα από αυτά που θα του έδιναν τη νίκη.

Αντίθετα, μέσα σε μια επίθεση στο τελευταίο λεπτό δέχτηκε 5 πόντους, το 81-78 έγινε 86-78 κι όλα τελείωσαν.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την κακή του άμυνα για 30 λεπτά, όμως βρήκε τον τρόπο στο τέλος να επιστρέψει, με κορυφαίο τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (12π., 5 ασίστ), σημαντική  συνεισφορά του ΜακΚίσικ κι ενώ είχε πρώτο σκόρερ τον Άλεκ Πίτερς με 22 πόντους.

Πρώτος σκόρερ των Καταλανών ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με ρεκόρ πόντων, τους 21 στη EuroLeague, αλλά κορυφαίος της Μπαρτσελόνα ήταν ο Βίλι Ερνανγκόμεθ με 12 από τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 11-9 έπεσε πλέον η ελληνική ομάδα με 4-5 εκτός έδρας, στο 14-6 έφτασε η Μπαρτσελόνα με 10-1 εντός.

Ο Ολυμπιακός άφησε τον Ναζ Μήτρου Λονγκ εκτός 12άδας, ενώ η Μπαρτσελόνα, πλην των Νάντζι-Αμπρίνες αντιμετώπισε αιφνίδια απουσία του Νίκολας Λαπροβίτολα, που ένιωσε μυικό σπασμό στην προθέρμανση.

Ο Τζαμπάρι Πάρκερ έκλεψε την παράσταση στο πρώτο μισό της Α’ περιόδου, με 11 πόντους από 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές για να δώσει προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, 16-7.

Λίγο αργότερα οι Καταλανοί πήγαν και στο +11 (18-7 στο 6′), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Άλεκ Πίτερς.

Με καλή κυκλοφορία, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ και με 10 πόντους του Πίτερς πλησίασε στο 23-20 με 10-2.

Έμεινε βέβαια στο -7 στην Α’ περίοδο (27-20), αλλά το βάθος στον πάγκο, ανέδειξε νέους πρωταγωνιστές στη συνέχεια.

Πρώτα από όλα ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος (8π.) και μετά ο Ίγκνας Μπραζντέικις, ο οποίος μάλιστα με καλάθι και βολή από φάουλ, έσωσε στην ελληνική ομάδα το πρώτο της προβάδισμα, από το 0-2, στο 40-41 με ένα λεπτό για το ημίχρονο.

Ο Πάρα έγραψε με μακρινό τρίποντο το 44-41 του ημιχρόνου, ολοκληρώνοντας μια εξαιρετική για αυτόν, β’ περίοδο.

Μοναδικό ψεγάδι του Ολυμπιακού στη β’ περίοδο ήταν το αμυντικό του ριμπάουντ, αφού επέτρεψε επτά επιθετικά στην Μπαρτσελόνα, καθώς πήρε τα πιο πολλά που διεκδικήθηκαν στην “ερυθρόλευκη” ρακέτα”!

Όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και με την έναρξη του δεύτερου, η Μπαρτσελόνα άρχισε με πολύ ψηλό ποσοστό ευστοχίας, 3/3 τρίποντα, 2/3 δίποντα και βρέθηκε ξανά στο +11, 58-47 σε 3,5 λεπτά αγώνα!

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός

Παίζοντας σε γρήγορο τέμπο για να πιάσει απροετοίμαστη την ελληνική άμυνα, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να βρίσκει ελεύθερα σουτ κι έφτασε στο +15, 69-54, έχοντας 8/11 σουτ σε 7,5 λεπτά, τα 4/5, τρίποντα.

Ο Πίτερς κράτησε κάπως την κατάσταση για τους “ερυθρόλευκους” με την παραγωγικότητά του, όμως ο Ολυμπιακός δέχτηκε 31 πόντους στο Γ’ δεκάλεπτο, με 10 από αυτούς από τον Βίλι Ερνανγκόμεθ.

Η ευχάριστη έκπληξη ήλθε μετά από το πρώτο καλάθι της τελευταίας περιόδου, όπου ο Ολυμπιακός, θύμισε γιατί είναι η καλύτερη αμυντική ομάδα της διοργάνωσης!

Σε αντίθεση με τη ροή του αγώνα που προηγήθηκε, κράτησε την Μπαρτσελόνα δίχως πόντο για 4 λεπτά και με τους Γουίλιαμς-Γκος, Σακίλ ΜακΚίσικ πρωταγωνιστές στην επίθεση, έκανε 10-0 σερί για να μειώσει στο 77-73!

Έφτασε και σε απόσταση 3 πόντων και μάλιστα με τον Γιαν Βέσελι να αποβάλλεται, όμως ακολούθησε ένα “άσφαιρο” τρίλεπτο για τις δύο ομάδες με το σκορ να “κολλάει” στο 79-76 έως το 38′.

Ο Κάνααν μείωσε 81-78 στα 103 δευτερόλεπτα, όμως στην επόμενη επίθεση η Μπαρτσελόνα πήρε 5 πόντους για να ξεφύγει 86-78. Παράλληλα με το καλάθι του Κάλινιτς, κέρδισε φάουλ ο Ερνανγκόμεθ από τον Κάνααν, η κατοχή ήταν απ’ έξω, κι ο Σατοράνσκι με τρίποντο έστειλε την ομάδα του στο +8.

Τα μεγάλα σουτ έλειψαν από τον Ολυμπιακό στο τέλος και του κόστισαν!

Tα δεκάλεπτα: 27-20, 44-41, 75-63, 86-78

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός: Η photo gallery της αναμέτρησης

Ολυμπιακός: Εκτός 12άδας για Μπαρτσελόνα ο Μήτρου-Λονγκ

Μπαρτσελόνα: Χωρίς Λαπροβίτολα-Νάτζι με Ολυμπιακό

Ολυμπιακός: Χωρίς Λούντζη, Πάπας και Τανούλη στην Ισπανία

Μπαρτσελόνα: Eνα μήνα εκτός ο Αμπρίνες

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία