Η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 85-79 το βράδι της Κυριακής στη Liga Endesa κι έστειλε στην πρώτη θέση τη… Μάλαγα!

Οι Καταλανοί είχαν ηγέτη τον Νίκολα Λαπροβίτολα με 25 πόντους από 5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, από 11 πόντους είχαν Ρούμπιο και Βέσελι και 10 ο Βίλι Ερνανγκόμεθ.

Προηγήθηκαν με 27-11 στην Α’ περίοδο, έφτασαν στο +21, 38-17 μετά από 14-:40 αγώνα, όμως η Ρεάλ επέστρεψε.

Μείωσε 42-33 και πλησίασε κι άλλο, 57-53 και 64-63 με πρώτο σκόρερ τον Γκάμπριελ Ντεκ (14π., με όσους τελείωσε και ο Μούσα)!

Λαπροβίτολα, Ρούμπιο και Ερνανγκόμεθ κράτησαν όρθια την Μπαρτσελόνα στο φινάλε σε ένα παιχνίδι με μπόλικη ένταση, συνεχείς διαμαρτυρίες στους διαιτητές κι αποβολές των ψηλών της Ρεάλ, Ταβάρες και Πουαριέ με 5 φάουλ.

Πλέον, η Ρεάλ έχει 23-5 ρεκόρ, όσο και η Μάλαγα που νίκησε νωρίς το μεσημέρι τη Μανρέσα με 88-77 εκτός έδρας.

Όμως οι Ανδαλουσιάνοι υπερτερούν στην ισοβαθμία λόγω καλύτερου συνολικού goal average!

Η Μπαρτσελόνα είναι τρίτη με 19-9.

Νωρίτερα την Κυριακή στη Liga Endesa, στον πρώτο της αγώνα δίχως τον Μουμπρού, κι υπό την καθοδήγηση του Ξαβιέ Αλμπέρτ, η Βαλένθια νίκησε με 111-101 την Μπασκόνια σε ένα χορταστικό παιχνίδι!

Βέβαια η Βαλένθια έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος, αφού είχε προηγηθεί με 62-34 στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε 67 στο δεύτερο!

Ο Κρις Τζόουνς πέτυχε 27 πόντους για τη Βαλένθια και 25 ο Οτζελέγε.

Για την Μπασκόνια ο Μάρκους Χάουαρντ πέτυχε 36 πόντους με 8/13 τρίποντα τους 31 εκ των οποίων σε ένα απίθανο β’ μέρος: