Η καλύτερη φετινή εμφάνιση της Μπασκόνια ήρθε στο τελευταίο παιχνίδι του 2021, όπου συνέτριψε την πρωτοπόρο της Euroleague Μπαρτσελόνα με 94-75.

Η Φερνάντο Μπουέσα Αρένα έγινε μετά από πολύ καιρό… κατηφορική για φιλοξενούμενο, με την Μπαρτσελόνα να χάνει κάθε επαφή με το σκορ και παιχνίδι από την τρίτη περίοδο κι έπειτα! Ήταν η πρώτη της ήττα μετά από εννέα σερί νίκες και το ρεκόρ της πλέον είναι 15-3.

Κι όλα αυτά, με την Μπασκόνια (7-11) να μην έχει τον προπονητή της, Νέβεν Σπάχια που έχει κορονοϊό, με τον οποίο νίκησε την προηγούμενη εβδομάδα στο Μόναχο την Μπάγερν!

www.allstarbasket.grΟι Βάσκοι πήραν το προβάδισμα στη β’ περίοδο, όταν με την άμυνά τους, άρχισαν να περιορίζουν τη δράση των Καταλανών, με εξαίρεση τον Μίροτιτς, μετά τους γρήγορους 10 πόντους του Λαπροβίτολα (8 στην Α’ περίοδο).

Ο Ματ Κοστέλο (κεντρική φωτογραφία με το Νο24) πέτυχε 9 από τους 11 πόντους της Μπασκόνια όταν προσπέρασε 31-26 και με τον Γκρέιντζερ (10π. στο 20άλεπτο) οι Βάσκοι πήγαν στο +10, 36-26, πριν μειώσει η Μπαρτσελόνα στο 40-34 του ημιχρόνου.

www.allstarbasket.grΜε τους Χίγκινς και Μαρτίνεθ να έχουν επιστρέψει, η Μπαρτσελόνα δεν βρήκε επιθετικές λύσεις.

Ήταν σε κακό βράδι και δεν είχε τύχη να ελπίζει σε ανατροπή τύπου Ούνικς, την προηγούμενη εβδομάδα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν “πάρτι” από τα 6,75 (13/23 έως το 30′) ο Ρόκας Γκιεντράιτις πέτυχε 12 από τους 20 πόντους του, στην τρίτη περίοδο κι η διαφορά εκτινάχτηκε στους 22 πόντους, 74-52.

Η μεγαλύτερη τιμή της ήταν το +25, με 82-57 και 87-62.

Η Μπασκόνια είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Γκιεντράιτις 20 (με 5/6 τρίποντα), Μπόλντγουιν 16, Φοντέκιο 14, Κοστέλο 13, Ίνοχ 13, Γκρέινζερ 10.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-34, 74-54, 94-75

EuroLeague 2021/22: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

EuroLeague 2021/22: Βαθμολογία