Με ένα κακό δεύτερο ημίχρονο, ειδικά στην άμυνα, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε την Παρασκευή από την Μπασκόνια στη Βιτόρια με 80-69 γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα επί ισπανικού εδάφους.

Πλέον και οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 11-10 ρεκόρ, με την Μπασκόνια να υπερτερεί στην ισοβαθμία με δύο νίκες.

Ήταν η έκτη ήττα του Ολυμπιακού σε έξι φετινούς αγώνες με ισπανικές ομάδες, κι ενώ απομένουν οι εκτός έδρας αγώνες σε Μαδρίτη και Βαλένθια, σε μια χτυπητή διαφορά από την προηγούμενη σεζόν, όπου είχε 7/8 επί των Ισπανών, με 4/4 εκτός έδρας!

Αν και κράτησε τους Βάσκους σε 33 πόντους στο πρώτο μέρος, δέχτηκε 26 στη Γ’ περίοδο, 47 στο β’ μέρος και με φτωχή παραγωγικότητα, υπέκυψε.

Στα κέρδη, η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Πετρούσεβ με 14 πόντους, το “δέσιμό” του με τον Μιλουτίνοβ (12π.), κι η δεινότητα του Κάνααν που ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους.

Απλά ο Ολυμπιακός, πέραν της άμυνάς του, δεν έβγαλε το κάτι παραπάνω επιθετικά, δεν πήρε κάτι από τους δημιουργούς του και δεν έδειξε τη γνώριμη ομαδική εικόνα, ανεξαρτήτως αποτελέσματος, σε μια βραδιά με πολλά λάθη, απαγορευτικά σε αυτό το γήπεδο.

Ο έλεγχος του ρυθμού μέσω της άμυνάς του, ήταν ο πρωταρχικός στόχος του Ολυμπιακού σε ένα γήπεδο που διαχρονικά, όποιος επιτρέψει στην Μπασκόνια, το κάνει… ατελείωτη κατηφόρα!

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα από την άλλη, δυσκολεύονταν να πατήσουν στη ρακέτα των Βάσκων, όμως ο Αϊζάια Κάνααν τους κάλυψε όλους επιθετικά! Με 4/4 τρίποντα, έβαλε σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακού, που από το εις βάρος του 14-9 με 3:46, βρέθηκε στο 17-14 του Α’ δεκαλέπτου.

Το σερί έφτασε στο 12-0 για τον Ολυμπιακό, με τέσσερις σερί πόντους του Φιλίπ Πετρούσεβ που έγινε παράγοντας του αγώνα. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 21-14, όμως ήταν η ώρα του Μάρκους Χάουαρντ για την Μπασκόνια.

Ο χαρισματικός Αμερικανός σκόρερ πέτυχε 3/3 τρίποντα και με ένα ζευγάρι βολών του Ρογκαβόπουλου οι γηπεδούχοι απάντησαν με 11-0 σερί για το υπέρ τους 25-21, που λίγο αργότερα, έγινε 28-23 με τρίποντο του Έλληνα παίκτη τους και 31-26 στο 16′ με το πρώτο καλάθι του Τσίμα Μονέκε.

Ο Χάουαρντ όμως φορτώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ κι οι Σέρβοι ψηλοί του Ολυμπιακού, Μιλουτίνοβ-Πετρούσεβ έκαναν τη δουλειά, πετυχαίνοντας 14 από τους 15 πόντους της ομάδας τους στο β’ δεκάλεπτο.

Αν έλειπαν και τα 9 λάθη της ελληνικής ομάδας στο πρώτο 20άλεπτο, δεν θα είχαν δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βρουν σε στιγμές, ανοιχτό γήπεδο και να προηγούνται με 33-32 στο ημίχρονο.

Ήταν πάντως κι ένα… σπάνιο πρώτο μέρος, με άποντο τον Άλεκ Πίτερς σε 9:55 συμμετοχής, καθώς ο Αμερικανός χτύπησε στη μύτη σε διεκδίκηση ριμπάουντ όταν συγκρούστηκε με τον Παπανικολάου. Ο αντικαταστάτης του, πάντως, ο Πετρούσεβ, πέτυχε 8 πόντους στο β’ μισό του ημιχρόνου.

Ο Πίτερς σκόραρε για πρώτη φορά στη Γ΄περίοδο, ο Κάνααν επανήλθε έστω και για 2 πόντους μετά από την Α’ περίοδο (αλλά με 0/4 τρίποντα στη Γ’ πριν από το πρώτο εύστοχο), όμως αντίστοιχα, “χτύπησαν” για την Μπασκόνια, Χάουαρντ και Μονέκε, συν τον ταλαντούχο επιθετικά Μάικ Κότσαρ μέσα από τη ρακέτα.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς έφυγε πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (51-40, στο 28′) πριν ο Κάνααν ευστοχήσει ξανά από τα 6,75μ. μετά από 4 άστοχες προσπάθειες στη Γ’ περίοδο.

Όμως οι “ερυθρόλευκοι” είχαν χάσει τη μάχη που κέρδιζαν όλο το πρώτο ημίχρονο με την άμυνά τους. Η Μπασκόνια έβαλε 26 πόντους στη Γ’ περίοδο με 4/5 τρίποντα, κράτησε το +10 στα 30′ (59-49) και το έκανε +14 με το που άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο, 63-49.

Ο Τσίμα Μονέκε ήταν εκείνος που της έδωσε ενέργεια, λύσεις σε καθοριστικά σημεία, με το πολύπλευρο παιχνίδι του.

allstarbasket.grΚι όλα αυτά ενώ δεν μειώθηκε η γεωμετρική πρόοδος στα λάθη τους, με τη στατιστική να γράφει 14 σε 31 λεπτά, έναντι των μισών (7) των Βάσκων.

Σχεδόν σε όλο το Γ’ δεκάλεπτο δε, ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον Γουόκαπ, όταν έκανε το τρίτο του φάουλ στο πρώτο λεπτό.

Ο Μπαρτζώκας το πάλεψε, προσπάθησε να κάνει επίκεντρο τον Φαλ (4π. στην αρχή του Δ’), έριξε πάλι το δίδυμο Σέρβων αργότερα, επανέφερε τον Γουόκαπ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν βρει καλό ρυθμό, ο οποίος ως συνήθως στη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα, της δίνει μακρινό σουτ και σκορ.

Ο Πετρούσεβ μάλιστα πέτυχε 2 τρίποντα για την ελληνική ομάδα, δίνοντάς της ανάσες στο μακράν καλύτερο παιχνίδι του, αλλά σε μια βραδιά με ελάχιστους πρωταγωνιστές-συμπαίκτες.

Οι Σέρβοι ψηλοί μείωσαν για τον Ολυμπιακό τη διαφορά από τους 17 (70-53) στους 9 (73-64) στο τρίλεπτο πια.

Όμως δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω, διότι οι γηπεδούχοι βρήκαν αυτά τα λίγα σουτ που τους εξασφάλισαν “μαξιλάρι” για την 11η νίκη τους.

Tα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69

Μπασκόνια-Ολυμπιακός: Το τρομερό ξεκίνημα του Κάνααν με 4/4 τρίποντα (vid)

Μπασκόνια-Ολυμπιακός: Η photo gallery από την Buesa Arena

Ο Ιβάνοβιτς έφτασε στους 750 αγώνες στον πάγκο της Μπασκόνια (video)

Μπασκόνια-Ολυμπιακός: Η έξοδος των “ερυθρόλευκων” από τα αποδυτήρια (video)

Μπασκόνια-Ολυμπιακός: Μήτρου-Λονγκ αντί Σίκμα στη δωδεκάδα

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία