Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ έχει τον τρόπο στο τέλος να παίρνει τη νίκη και αυτό έκανε στη Βιτόρια κερδίζοντας (79-77) την Μπασκόνια στην πρεμιέρα της Euroleague.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε για τη «βασίλισσα» έκανε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 18 πόντους, ο Σέρχιο Γιουλ είχε 15 πόντους και ο Ντζαναν Μούσα 13 πόντους.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πέτυχε 4 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 12.35 λεπτά συμμετοχής στον πρώτο του αγώνα στη EuroLeague, με τους Βάσκους.

Το μεγάλο «όπλο» της Μπασκόνια, ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν σε κακή ημέρα επιθετικά έχοντας 10 πόντους με 1/8 τρίποντα!

Οι παίκτες του Πεναρόγια μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παρκέ, αλλά η Ρεάλ, με λύσεις από την περιφέρεια δεν τους άφησε χώρο για να ξεφύγουν (23-19 στο 10’). Οι Σέρχιο Γιουλ και Γκέρσον Γιαμπουσέλε μ’ ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήραν το προβάδισμα και έδειξαν ικανοί να το διατηρήσουν. Μάλιστα, ο Ντζάναν Μούσα έδωσε λύσεις επιθετικά, όμως η Μπασκόνια απάντησε (47-43 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιαμπουσέλε ήταν κυριαρχικός για την Ρεάλ, με τον φόργουορντ των Μαδριλένων να μην συναντά δυσκολία στην επίθεση απέναντι στους Βάσκους που όμως είχαν τον τρόπο να είναι μπροστά στο τέλος του τρίτου 10λεπτου (67-62 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ αύξησε την πίεση αμυντικά οδηγώντας την Μπασκόνια στο να σκοράρει μόλις 10 πόντους και εκεί πάνω «έχτισαν» την αντίδραση και την πίστη τους στη νίκη. Και το πέτυχαν με το επιμέρους 10-17.

Καθοριστικό ήταν το καλάθι που πέτυχε στο τέλος της αναμέτρησης ο Φακούντο Καμπάσο (1:47 για το τέλος) ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα έπειτα από διαδοχικά άστοχα σουτ ο Μάρκους Χάουαρντ βρήκε ξανά σίδερο και η Μπασκόνια έχασε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη.

Στην δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης, η Μπασκόνια ταξιδεύει στο Βερολίνο για το παιχνίδι με την Άλμπα (12/10, 21:00), ενώ η Ρεάλ πηγαίνει στην Τουρκία για το ματς με την Αναντολού Εφές (12/10, 20:30).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ίλια Μπελόσεβιτς, Εμίν Μογκούλκοκ, Σαούλιους Ρέισις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 47-43, 67-62, 77-79.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 10 (1/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάνιον 13, Ρεϊέστε, Σεντεκέρσκις 8 (10 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς, ΜακΙντάιρ, Ντίεθ, Ρογκαβόπουλος 4, Ντιόπ 8 (11 ριμπάουντ), Κότσαρ 5, Κοστέλο 16 (3 ριμπάουντ), Μόνεκε 13 (10 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 7, Ντιανιέ, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 2, Γκονζάλεζ, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ 5, Πουαριέ 10 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 15 (4/9 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 18 (8 ριμπάουντ), Μούσα 13 (7 ριμπάουντ).