Γκιεντράιτις Μπασκόνια

Με επιμέρους 46-22 στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπασκόνια συνέτριψε 91-66 εντός έδρας τη Βιλερμπάν, για τη 14η αγωνιστική της Euroleague.

Με αυτό το τρομερό αποτέλεσμα, η βασκική ομάδα πήγε στο 5-9 και η γαλλική στο 7-7.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικό κι από τις δύο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο, αφού το… κοντέρ έγραψε 45-44.

Κάπου εκεί άρχισε η μηχανή της γραμμής κρούσης Βιλερμπάν να μην παράγει καλάθια, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Μόλις 11 πόντους έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο, επομένως δεν θα μπορούσαν να αξιώσουν περισσότερα στη Χώρα των Βάσκων.

Με άλλους τόσους πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποδείχθηκε ότι και η άμυνα της Μπασκόνια πήρε σπουδαίο βαθμό, σε ένα ματς που ο Κώστας Αντετοκούνμπο δεν κατέγραψε παρουσία.

Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε η βασκική ομάδα, τη στιγμή που στον αντίποδα μόνο ο Κρις Τζόουνς πάλεψε με 17 πόντους (πρώτος σκόρερ του αγώνα).

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-44, 69-55, 91-66