Ρογκαβόπουλος

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην τρίτη παράταση, η Μπελεντίγεσι του Νίκου Ρογκαβόπουλου ηττήθηκε από την Καρσίγιακα με 101-109, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Με αυτή την ήττα η Μπελεντίγεσι έπεσε στο 10-13, ενώ η τρίτη Καρσίγιακα ανέβηκε στο 17-6.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Χάρισον έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με τρίποντο (74-73), ο Ρογκαβόπουλος έβαλε 2/2 βολές και έκανε το 76-73, αν και ήθελε να αστοχήσει στη δεύτερη και στην εκπνοή ο Μπράιαν Ανγκόλα έβαλε 3/3 βολές και έστειλε τον αγώνα στην παράταση (76-76)!

Ίδιο σκηνικό και στις πρώτες δύο παρατάσεις, έτσι τα πάντα κρίθηκαν στην τρίτη παράταση, σε έναν αγώνα που διήρκησε 3 ώρες και 10 λεπτά!

Ο Ρογκαβόπουλος ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του, αφού μέτρησε 31 πόντους με 9/10 βολές, 5/9 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 47:30 λεπτά συμμετοχής!

Από την πλευρά των νικητών, ο Μπράιαν Ανγκόλα μέτρησε 35 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ σε 52 λεπτά συμμετοχής, ενώ άλλους 35 πόντους πέτυχε ο Κενάν Σιπάχι.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 34-38, 55-50, 76-76 (κ.δ.), 88-88 (α’ παρ.), 94-94 (β’ παρ.), 101-109 (γ’ παρ.).