Παρά  την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλλε ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα (94-72) από την Μπενφίκα στην Πορτογαλία, για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να περιορίσουν τη δράση των Ιβάν Αλμέιδα και Τερέλ Κάρτερ, που σημείωσαν 28 και 26 πόντους αντίστοιχα και το πλήρωσαν.

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας με την Γαλατασαράι οι παίκτες του «δικεφάλου» έμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν από την ομάδα της Πορτογαλίας.

Στην αρχή του αγώνα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν (17-15 στο 10’) παρά  τα προβλήματα τραυματισμών που ταλαιπωρούσαν τους παίκτες του ΠΑΟΚ, Μαργαρίτη, Τσαϊρέλη και ΜακΝις. Κι αυτό συνέβη γιατί η ελληνική ομάδα πίεσε αρκετά στην άμυνα.

Με 7/11 δίποντα και 3/5 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το «πάνω χέρι» (40-41, 20′).

Στην επανάληψη, η Μπενφίκα έτρεξε σερί 11-0 επιστρέφοντας από την ανάπαυλα για να πάρει διψήφια απόσταση (51-41, 24′). Ο Ιβάν Αλμέιδα «συνδέθηκε» με το καλάθι, σημειώνοντας στην τρίτη περίοδο τους 14 από τους 28 πόντους των Πορτογάλων, οι οποίοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +8 (68-60 στο 30’). Η κόπωση ήταν εμφανής στην ελληνική ομάδα που έχανε σταδιακά έδαφος και με τη διαφορά στο +13 (76-63 στο 33.30’’) έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Προτς, Καλατράβα, Γκουέτσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 40-41, 68-60, 94-72.