Με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και να ηγείται του Παναθηναϊκού η γυναικεία ομάδα του «τριφυλλιού» πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπεσίκτας (80-79) και ολοκλήρωσε την παρουσία της στην φάση των ομίλων του EuroCup Women.

Οι «πράσινες» μ’ αυτή τη νίκη πήραν το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του EuroCup Γυναικών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο 10λεπτο (20-19) με την ελληνική ομάδα να προσπαθεί να ελέγξει τον ρυθμό. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι παίκτριες της Καπογιάννη ήταν σε απόσταση ενός… σουτ (41-39 στο 20’) με τις Αλέιν, Παυλοπούλου και Τζόουνς να είναι εκείνες που έδιναν τον τόνο επιθετικά για τον Παναθηναϊκό.

Στο τρίτο 10λεπτο η τουρκική ομάδα «έχτισε» μια διαφορά 7 πόντων (64-57 στο 30’), αλλά δεν μπόρεσε να τη διατηρήσει, καθώς στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα αντέδρασε. Επέστρεψε από το -7 παίζοντας πολύ καλά στην επίθεση, ενώ «έσφιξε» την άμυνα δυσκολεύοντας τις προσπάθειες της γηπεδούχου ομάδας. Αυτό είχε ως συνέπεια ο Παναθηναϊκός να αποδράσει με το «διπλό» με μια πολύ σημαντική ευρωπαϊκή νίκη.

Κορυφαία για τον Παναθηναϊκό η Πηνελόπη Παυλοπούλου με 19 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν η Τζίλιαν Αλέιν (18 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και η Τζασμίν Τζόουνς (16 πόντοι).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλκαράζ (Ισπανία), Νίνκοβιτς (Σερβία), Στάσιεφ (Μολδαβία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 41-39, 64-57, 79-80.

EuroCup Γυναικών: Το πανόραμα στον όμιλο του Παναθηναϊκού