Γαλλική υπόθεση θα είναι φέτος η τελική σειρά στο EuroCup, καθώς η Μπουργκ νίκησε την Τετάρτη στην έδρα της με 89-63 την Μπεσίκτας και με 2-1 νίκες, πήρε το “εισιτήριο” για τους τελικούς, απέναντι στην Παρί.

Εκτός από το τρόπαιο, ο νικητής θα έχει δικαίωμα συμμετοχής στη EuroLeague 2024/25, δικαίωμα που απέρριψε η περσινή νικήτρια του EuroCup, ισπανική, Γκραν Κανάρια.

Στον τελικό δε, έφτασαν οι πρώτοι των ομίλων, αφού η μεν Παρί ήταν πρώτη μόλις τελείωσε η κανονική περίοδος στον Α΄ όμιλο κι η Μπουργκ, στον Β’ που βρισκόταν και ο  Άρης.

Το πλεονέκτημα έδρας έχουν οι Παριζιάνοι.

Η Μπουργκ έκανε τη διαφορά στο αποψινό παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, μετά από ένα ντέρμπι 30 λεπτών.

Η ένταση οι τεχνικές ποινές, οι αντιπαραθέσεις, προκάλεσαν συνολικά πέντε αποβολές παικτών και μια προπονητή σε όλη τη διάρκεια του ματς!

Όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο φινάλε:

Από το 65-59 του τρίτου δεκαλέπτου, η Μπεσίκτας μείωσε με 1 βολή 65-60 και μετά ήλθε σερί 22-0 για την Μπουργκ!

Αρχικά οι Γάλλοι έφυγαν στο +21, 81-60 με 16-1 επιμέρους σε έξι λεπτά στη Δ’ περίοδο.

Ήταν και το σημείο που αποβλήθηκε ο προπονητής της Μπεσίκτας, Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς με απανωτές τεχνικές ποινές, βγάζοντας τον εκνευρισμό για την εμφάνιση της ομάδας του, ίσως και για τα πολλά φάουλ που χρεώθηκε.

Το επιμέρους σκορ τελευταίας περιόδου για την Μπουργκ έφτασε στο 22-1, 87-60 με 1:45 για το τέλος κι ενώ η τουρκική ομάδα είχε βγάλει όλη της την απογοήτευση στο φινάλε και πέτυχε το πρώτο της καλάθι στο δεκάλεπτο με 1:25 για τη λήξη.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Σαλάς (19π.) Ζιλιέν (11π.).

Για την Μπεσίκτας ο Ντέρεκ Νίνταμ πέτυχε 18 πόντους.

Οι τελικοί είναι σε best of 3 σειρά θα αρχίσουν στις 9 Απριλίου και εάν χρειαστεί τρίτος, θα γίνει στις 17/4.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-41, 65-59, 89-63

Στον τελικό η Παρί, 93-85 τους Λόντον Λάιονς (vid)

Ισοφάρισε και ελπίζει η Μπεσίκτας, 82-71 την Μπουργκ (pics & vids)

Η Μπουργκ… άνοιξε το σκορ στα ημιτελικά, 86-74 την Μπεσίκτας (vid)

EuroCup 2023-24: Το πανόραμα της σεζόν