Τόφας

Στην πρεμιέρα του τουρκικού πρωταθλήματος η Τόφας γνώρισε την ήττα από την Μπούρσασπορ με 80-76, με τον Ματ Λοτζέσκι να έχει θετική παρουσία.

Οι δύο ομάδες προσέφεραν στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο ένα ντέρμπι, καθώς όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο.

Από το ξεκίνημα η Μπούρσασπορ πήρε το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (41-34), με την Τόφας να ψάχνει αντίδραση.

Την αντίδραση αυτή την βρήκε στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά στους τρεις (55-52) και παίρνοντας, τελικά το προβάδισμα με 68-70, 1:50 πριν από τη λήξη του αγώνα.

Βέβαια, η Τόφας δεν κράτησε για πολύ τα ηνία του παιχνιδιού και έτσι οι γηπεδούχοι πέρασαν εκ νέου μπροστά με 75-74. Σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι έμειναν χωρίς δυνάμεις και εν τέλη έχασαν το ροζ φύλλο αγώνα με 80-76.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Αλερίκ Φρίμαν με 20 πόντους, ενώ για την Τόφας ο Ντέβιν Γουίλιαμς είχε 28 και ο Ματ Λοτζέσκι πρόσθεσε άλλους 10 και μοίρασε 5 ασίστς.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-34, 55-52, 80-76