Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για 40 λεπτά, το Περιστέρι bwin έστησε… πάρτι στη Λιθουανία επικρατώντας με 110-92 της Ρίτας Βίλνιους, κάνοντας το μπρέικ στο Game 1 για τα play-in του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τελείωσε τον αγώνα με 17/25 τρίποντα και 26 ασίστ για μόλις 7 λάθη!

Η σειρά θα μεταφερθεί στο Περιστέρι την επόμενη Τετάρτη 10 Ιανουαρίου (19:30) με την ελληνική ομάδα να έχει την ευκαιρία να “σκουπίσει”, ενώ στην… κακή περίπτωση που χρειαστεί και τρίτο παιχνίδι, αυτό θα γίνει στη Λιθουανία την Τετάρτη 17/1 (19:30).

MVP του αγώνα ήταν ο… μαέστρος Τζόε Ράγκλαντ που μέτρησε 25 πόντους, 15 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Τρέβορ Τόμπσον (21π., 9ρ.), Λεωνίδας Κασελάκης (15π., 5ρ.), Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (13π., 8ρ.), Ζερμέιν Λοβ (13π.), και Κένι Γουίλιαμς (12π.).

Πρώτοι σκόρερ για τους ηττημένους ήταν οι Μαργκίρις Νορμάντας (20π., 7ασ.), Μάρκους Φόστερ (16π.), Τζάστιν Γκόρχαμ (12π., 9ρ.), Μαρτίνας Έκοντας (11π., 6ρ) και Γκίτις Ραντζεβίτσιους (11π., 6ρ.).

Το Περιστέρι ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ, 14-28 με 1:48 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση.

Η Ρίτας απάντησε με ένα σερί 8-0 και μείωσε σε 22-28 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Σπανούλη μπήκε με ένα σερί 0-7 στη δεύτερη περίοδο (22-35) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό 46-54!

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 11 ασίστ για μόλις 3 λάθη, 7/11 τρίποντα και τον Ράγκλαντ να μετράει 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Η Ρίτας είχε 8/14 τρίποντα, 13 ασίστ για 5 λάθη και ο Νορμάντας 14 πόντους.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο η Ρίτας εκτέλεσε 17 βολές και το Περιστέρι μόνο μία!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα των δυτικών προαστίων “εκτόξευσε” τη διαφορά στους 20 πόντους (59-79), με τους Ράγκλαντ και Τόμπσον να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ!

Το κακό για το Περιστέρι ήταν ότι οι Τόμπσον, Ντάνγκουμπιτς και Λοβ φορτώθηκαν με 4ο φάουλ στο τρίτο δεκάλεπτο και η Ρίτας μείωσε σε 68-81.

Παρά το γεγονός αυτό, η… καλοκουρδισμένη ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν εξαιρετική από την περιφέρεια και έφτασε άνετα στο μπρέικ με το εντυπωσιακό 110-92, κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκριση στους “16” του BCL.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 46-54, 68-81, 92-110.

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες

ΠΑΟΚ-Τόφας 63-95: Έχασε το πλεονέκτημα στη χειρότερη φετινή του βραδιά (pics)