Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του σπουδαίου ελληνικού ντέρμπι της EuroLeague με 71-65 επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, το βράδι της Πέμπτης για την 29η αγωνιστική.

Η σημασία του αγώνα, η έμφαση στις άμυνες, το σκληρό παιχνίδι, δεν επέτρεψαν να δούμε super θέαμα, ήταν όμως ένας αγώνας που καθήλωσε όσους το είδαν μέχρι το φινάλε.

Ο Μόουζες Ράιτ ήταν ο παίκτης που έκανε τη μεγάλη διαφορά, καθώς ήταν άψογος με 19 πόντους από 9/9 δίποντα, 1/3 βολές και το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα στο τέλος, από επιθετικό του ριμπάουντ, για το 67-60 στα 28”.

Κι όλα αυτά ενώ έπαιξε μόλις 15:33!!!

O Τόμας Γουόκαπ “έσφιξε τα δόντια” κι έπαιξε, με σημαντική συμβολή και στις δύο πλευρές του παρκέ (4π., 5 ριμπ., 6 ασ. 4 κλ.), όπως και ο Γουίλιαμς Γκος (7π.) που πρόσφερε ειδικά στη Γ’ περίοδο κι έμεινε έξω μόνο ο Λαρεντζάκης.

Ο Πίτερς πέτυχε 11 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Κώστα Αντετοκούνμπο και τον Λούκα Βιλντόσα.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν πρώτος του σκόρερ με 17 πόντους από 4/5 τρίποντα, αλλά υπέπεσε σε 7 λάθη κι ο Ντίνος Μήτογλου είχε 11 πόντους-16 ριμπάουντ, ενώ ο Ματίας Λεσόρ πρόσθεσε 11 πόντους.

Η ομάδα του Αταμάν έκανε 18 λάθη, έναντι 7 του Ολυμπιακού, τα οποία πλήρωσε.

Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 18-11 στη EuroLeague, με τον Ολυμπιακό να υπερτερεί στην ισοβαθμία με τις δύο φετινές του νίκες.

Έφτασε δε τις έξι σερί νίκες και μπαίνει στην τελική ευθεία για να πάρει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

H εξέλιξη του αγώνα:

Με έμφαση στην άμυνα άρχισαν αμφότερες οι ομάδες το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τα ηνία. Πρώτα χάρη στην πιεστική του άμυνα και μετά με την κυριαρχία του στο ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός σκόραρε με μεγάλη δυσκολία, είχε 0/5 τρίποντα μέχρι το πρώτο εύστοχο του Κάνααν και έκλεισε το δεκάλεπτο με παραγωγικότητα μόλις 7 πόντων, από 2/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 0/2 βολές.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον Ναν με 2/2 τρίποντα, κι ενώ ο Μπαλτσερόφσκι χρεώθηκε με 3 φάουλ μετά από 4:44 αγώνα, για να μπει ο Λεσόρ.

Αντίστοιχα ο Ολυμπιακός είδε τον Πίτερς να κάνει δύο φάουλ νωρίς.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +10, 17-7 με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ.

Ο Ολυμπιακός βρήκε ενέργεια από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Μόουζες Ράιτ, ΜακΚίσικ, Πετρούσεβ, του πρόσφεραν πολλά στις δύο πλευρές. Είναι ενδεικτικό ότι οι γηπεδούχοι πέτυχαν στη β’ περίοδο όσους πόντους είχαν στην Α’ περίοδο, μέσα σε δύο λεπτά και σε 3:50 πλησίασαν στον πόντο, 18-19, από το 7-17!

Σε 4:55 συμμετοχής, ο Ράιτ αναδείχθηκε σε κορυφαίο παίκτη του παρκέ, έχοντας 11 πόντους και συμβολή στην αφύπνιση του Ολυμπιακού.

Με 3:22 πήγε στον πάγκο με 2ο φάουλ, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να δώσει μπάλες στον Λεσόρ για να βρει σκορ στη ρακέτα αλλά και να φθείρει τον αντίπαλό του.

Η ομάδα του Αταμάν έκανε αρκετά λάθη, έχασε το ρυθμό που ‘χε στην επίθεση και πρόσφερε 13 πόντους από αυτά τα λάθη της σε εκείνη του Μπαρτζώκα.

Πλέον ο αγώνας έγινε για τα καλά ντέρμπι κι ακολούθησαν 4 τρίποντα, δύο από κάθε πλευρά για το 31-33 με 50” για τα 20′. Οι ομάδες πήγαν απόλυτα ισορροπημένες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με το πρώτο καλάθι του Φαλ στον αγώνα, με το οποίο έκανε το 33-33.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχε βρει πλέον τη συνταγή και την εφάρμοσαν εμφατικά με την έναρξη και του δευτέρου ημιχρόνου.

Δεν άφησαν τον Παναθηναϊκό να βρει σκορ, έκαναν 6-0 για το 39-33 που ήταν συνολικό 11-0 σερί από το 28-33 πριν τελειώσει το πρώτο μέρος και με τον Πίτερς πρωταγωνιστή στην επίθεση έφτασαν για πρώτη φορά στο +10, 45-35 μετά από 5:24 αγώνα.

Διαφορά που έφτασε έως το +11, 47-36, με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει πλέον “πνιγμένος” δίχως λύσεις. Ο Ναν έδωσε μια ανάσα με τρίποντο και βολή από φάουλ για να μειώσει 48-42, σκορ τρίτης περιόδου!

Αν ο Ολυμπιακός ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχος από μακριά (2/11 στη Γ’΄περίοδο) θα είχε εξαργυρώσει την καλή του άμυνα με μεγαλύτερη διαφορά.

Παρά τα λάθη του, (6 από τα 16 του Παναθηναϊκού) ο Κέντρικ Ναν, έδωσε την πνοή που έλειπε από τους “πράσινους” στην επίθεση. Με 5 σερί πόντους μείωσε στον πόντο 48-47, με τον Αμερικανό να ‘χει 9 από τους 12 τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Πάλι η τριάδα Ράιτ, Πετρούσεβ, ΜακΚίσικ ήταν κομβική σε αυτό το διάστημα για τον Ολυμπιακό δίνοντάς του ανάσα έξι πόντων (55-49) κι ενώ απέμεναν έξι λεπτά στο ρολόι.

Στην τελική ευθεία, όμως, η διαφορά δεν έλεγε να φύγει, είτε πιο ψηλά για τον Ολυμπιακό, ή να κάνει ανατροπή ο Παναθηναϊκός.

Με τα καλάθια να ‘ρχονται με απίστευτη δυσκολία, ήταν πλέον θέμα προσωπικοτήτων που θα έπαιρναν το παιχνίδι στις πλάτες τους στο τέλος. Ο Ράιτ ήταν καταλυτικός και σε αυτό το σημείο, κρατώντας μπροστά την ομάδα του για το 63-59 μετά από τρίποντο του Μήτογλου, κι ενώ το παιχνίδι εισερχόταν στο τελευταίο δίλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο κρίσιμα σουτ, με Σλούκα και Ναν πριν ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος κάνει από τη γραμμή των βολών το 65-59 στα 55” για τη λήξη.

Κι ο Ράιτ ήλθε ξανά να βάλει τη σφραγίδα του με επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχη προσπάθεια του Γουίλιαμς-Γκος για να κάνει το 67-60 στα 28” στο κρισιμότερο καλάθι της βραδιάς, αφού έβαλε πια τον Ολυμπιακό στην τροχιά εξασφάλισης της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα