Στην δεύτερη θέση της Ανατολής -ισοβαθμώντας με τους Μπακς- πέρασαν οι Καβαλίερς καθώς επιβλήθηκαν άνετα των Νιου Ορλεανς Πέλικανς με 116-95.

Ο Ντάριους Γκάρλαντ με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους Καβαλίερς, με τον Τζάρεντ Άλεν να ακολουθεί σε απόδοση έχοντας 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Νιου Ορλεανς Πέλικανς ξεχώρισε ο Ζάιον Ουίλιαμσον που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 33 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μπράντον Ίνγκραμ σταμάτησε στους 20 πόντους.

Ιντιάνα Πέισερς-Σικάγο Μπουλς 129-132

Στην Ιντιάνα έγινε το συναρπαστικότερο ματς της βραδιάς στο ΝΒΑ, με τους Μπουλς να φεύγουν με ένα σπουδαίο διπλό 129-32, κερδισμένο στην παράταση.

Η αναμέτρηση έδειχνε εξ αρχής ότι καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκη. Ετσι 6” πριν από την λήξη με 2/2 βολές του Νέσμιθ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 117-115. Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν στα 2” ισοφάρισε σε 117-117 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι Μπουλς έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν εκτός από καθοριστικός είχε και 46 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους Πέισερς ξεχώρισε ο Μάιλς Τέρνερ με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

NBA 2023-24: Αποτελέσματα – Πρόγραμμα – Κατάταξη