Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε ρεκόρ καριέρας στη Euroleague με 39 πόντους απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ, στην ήττα του Παναθηναϊκού με 89-81.

Ήταν η δεύτερη καλύτερη επίδοση σκορ από έναν παίκτη, για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από τον Ταϊρίς Ράις ο οποίος είχε πετύχει πέρυσι τους 41 επί του Ολυμπιακού (99-93).

Στους 39 είχε σταματήσει κι ο Ιωάννης Παπαπέτρου επίσης την περίοδο 2019/20 στον αγώνα με την Αλμπα Βερολίνου (105-106).

Η διαφορά με τον Νέντοβιτς είναι ότι τόσο ο Ράις όσο και ο Παπαπέτρου έκαναν τις επιδόσεις σε αγώνες που κρίθηκαν στην πρώτη και τη δεύτερη παράταση αντίστοιχα, ενώ ο αγώνας της Τρίτης (22/12) με τους 39 του Σέρβου, κρίθηκε στο 40άλεπτο.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε απολογισμό 7/9 δίποντα, 7/13 τρίποντα και 4/5 βολές, ενώ είχε επίσης 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ και 45 αξιολόγηση που αποτελεί επίσης ατομικό ρεκόρ.

Δείτε όλα τα καλάθια στη βραδιά 39 πόντων από τον Νεμάνια Νέντοβιτς στο παρακάτω video: