Το 2/2 στον όμιλό του στο EuroCup Γυναικών έκανε την Τετάρτη ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 67-63 τη Σλάβια Μπίστριτσα στη Σλοβακία!

Οι “πράσινες” έκαναν το 2/2 εκτός έδρας, και παίρνουν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης αφού την προηγούμενη εβδομάδα πήραν μεγάλη νίκη επί της Μέχελεν με 91-87 στην παράταση!

Από κάθε όμιλο, προκρίνονται στην επόμενη φάση οι δύο πρώτοι και οι οκτώ καλύτεροι τρίτοι, από τους συνολικά 12 ομίλους.

Η Γιασμίν Τζόουνς ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά στο τέλος, τη “σφραγίδα” την έβαλε η Σταμολάμπρου.

Η Ελληνίδα γκαρντ είχε μόλις 3 πόντους με 1/7 σουτ, μέχρι να βάλει το μεγάλο τρίποντο στα 1:50 και να σπάσει την ισπαλία στους 62 πόντους, δίνοντας αέρα 3 πόντων στην ομάδα της Καπογιάννη. Και στα 10” πριν από τη λήξη, έβαλε και το ζευγάρι βολών για το τελικό 67-63!

Ο Παναθηναϊκός έχασε διαφορά 16 πόντων που είχε πάρει όταν προηγήθηκε 36-20 με 2:46 για το ημίχρονο. Οι Σλοβάκες μείωσαν 27-38 στο ημίχρονο και έφεραν τον αγώνα στα ίσια, 50-50 λίγο πριν τα 30′.

Τα σερί διαδέχτηκαν το ένα, το άλλο, αφού με 8-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 60-52 κι απάντησε η Μπίστριτσα για το 60-60 στο τρίλεπτο για το φινάλε.

Η Σταμολάμπρου έλυσε το γρίφο στο τέλος κι ο Παναθηναϊκός πλέον έχει ρεκόρ 2-0 και τρία παιχνίδια στην έδρα τους, στις τέσσερις επόμενες αγωνιστικές!

Σημαντική συνεισφορά είχε η Τσβίτκοβιτς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ η Σωτηρίου είχε και τους 7 πόντους στο πολύ καλό διάστημα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο.

Η Σλάβια Μπίστριτσα έχει πλέον 0-2 ρεκόρ, αφού στην πρεμιέρα είχε γνωρίσει βαριά ήττα εκτός έδρας από την Μπεσίκτας με 97-69.

Ο άλλος αγώνας του ομίλου για τη 2η αγωνιστική, διεξάγεται την Πέμπτη, μεταξύ Μέχελεν (0-1)-Μπεσίκτας (1-0).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 27-38, 50-52, 63-67

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 14 (1 τριπ, 8 ριμπ.), Τζόουνς 22 (1), Παυλοπούλου 5 (7 ασίστ), Σωτηρίου 7, Σταμολάμπρου 8 (2), Αλεξανδρή 2, Χαιριστανίδου, Κωτούλα, Ρέιντζ 7 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Θεοδωρομανωλάκη.

Πρώτη σκόρερ των γηπεδούχων ήταν η Μαρτσίσκοβα με 14 πόντους, ενώ τη ζημιά πήγε να κάνει η Σιμονοβίκοβα που πέτυχε 8 από τους 10 πόντους της στη Γ’ περίοδο.

H στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ:

Με πέντε ελληνικές ομάδες και Elite League οι μεταδόσεις της Τετάρτης (18/10)

EuroCup Γυναικών: Το πρόγραμμα στον όμιλο του Παναθηναϊκού

EuroCup Γυναικών: Το πρόγραμμα στον όμιλο της Ελευθερίας Μοσχάτου

EuroCup Γυναικών: Εντός έδρας ήττα (68-77) για τον Ολυμπιακό από τη Ρίγα (gallery)