Γκαζιαντέπ-Φενέρμπαχτσε

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα οι Φενέρμπαχτσε και Εφές, οι οποίες επικράτησαν των Γκαζιαντέπ και Τόφας αντίστοιχα.

Πατώντας γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εκτός έδρας της φιλόδοξης Γκαζιαντέπ με 86-70 και ανέβηκε στο 17-4.

Η πρωτοπόρος του τουρκικού πρωταθλήματος βρέθηκε στο -8 στη δεύτερη περίοδο και για μεγάλο χρονικό διάστημα κυνηγούσε στο σκορ.

Με τρίποντα των Μελίχ Μαχμούτογλου και Ακίλε Πολονάρα, η Φενέρ πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, λίγο πριν καταγράψει το σερί που της χάρισε τη νίκη.

Συγκεκριμένα στα 05:09 το σκορ ήταν 51-46 και όταν ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος, ο πίνακας έγραφε 51-64, με επιμέρους 12-28.

Το πρώτο καλάθι της Γκαζιαντέπ μετά από σχεδόν 6 αγωνιστικά λεπτά έγραψε το 53-66,, επομένως εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι πλέον δεν υπήρχε επιστροφή.

Ξεχώρισαν οι Ντισόν Πιέρ (15π.), Μελίχ Μαχμούτογλου (15π.), Μάρκο Γκούντουριτς (14π.), Ντέβιν Μπούκερ (10ρ.), Χένρι Πιέρια (11ασ.).

Από πλευράς γηπεδούχων, μόνοι τους έπαιζαν οι Τζάρμαρ Γκάλεϊ (40 πόντοι με 8/11 τρίποντα και 14/21 βολές), Κουέντιν Πέτερσον (26 πόντοι με 5/10 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 39-36, 51-64, 70-86

Εφές-ΤόφαςΝωρίτερα, η Εφές κλήθηκε να ξεπεράσει τη μεσοβδόμαδη ήττα από τον Ολυμπιακό στην εκπνοή και τα κατάφερε, ανεβαίνοντας στο 16-4.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε 84-77 της αξιόμαχης Τόφας, στον εντός έδρας αγώνας για την 21η στροφή του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Εφές είχε ένα ασφαλές προβάδισμα για μεγάλο χρονικό διάστημα, ώσπου το 68-61 μετατράπηκε σε 68-68 και το ματς πήρε τον χαρακτήρα θρίλερ.

Η Τόφας προηγήθηκε 73-71 στο 34:30, όμως, ο Τίμπορ Πλάις ισοφάρισε με βολές, ο Βασίλιε Μίτσιτς έγραψε το 75-73 με λέι-απ και ο Αντριέν Μοερμάν σημείωσε τρίποντο (78-73).

Το σκορ ήταν 81-77 με 01:20 να απομένει, αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα δεν βρήκε σκορ και ο Πλάις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Πλάις με 22 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 21 πόντους και 5 ριμπάουντ είχε ο Μοερμάν.

Χρησιμότατος με 12 πόντους και 9 ασίστ ο Μίτσιτς, ενώ στον αντίποδα, ο Τάιλερ Ένις είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ για την Τόφας που έπεσε στο 12-9, προτού υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 45-38, 65-59, 84-77