Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε στο Παλάου Μπλαουγκράνα τη Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε μία σπουδαία νίκη με 77-70, το βράδυ της Παρασκευής (01/03), για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Με την έναρξη του αγώνα είδαμε αυτό που περιμέναμε, μία σκληρή αναμέτρηση, με αρκετές επαφές και δύσκολα καλάθια, σε μία ημέρα γιορτής για το μπάσκετ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πιο δυνατά και έτρεξε ένα σερί 5-0, στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα, αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και ισοφάρισε άμεσα (5-5) και εν τέλει προσπέρασε (7-5) με επτά συνεχόμενους πόντους του Τόμας Ερτέλ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο έτοιμοι από την Μπαρτσελόνα και κατάφεραν να κλέισουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (17-16).

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, μπορεί να μην σούταρε με καλά ποσοστά πίσω από την γραμμή των 6.75 μ. (1/9) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο διακόπτης γύρισε άμεσα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο +6 (23-18).

Για τα επόμενα τρία λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε ακόμα και +8 (29-21), αλλά η Μπαρτσελόνα με ένα δικό της 7-0 σερί μείωσε στον έναν πόντο (29-28), 4:20 πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Μπλαουγκράνα συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (42-37).

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ήταν εκπληκτικά άστοχες, με τις επιθέσεις τους να είναι σχετικά κακές, χωρίς να υπάρχει σωστή κίνηση και τελικά να μένουν αμφότερες στους 14 πόντους.

Έτσι η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (56-51) αλλά άμεσα εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (67-54) πέντε λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Ωστόσο, οι Μαδριλένοι κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα και να μειώσουν στους 5 πόντους (75-70), ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Τότε, η Μπαρτσελόνα έχασε τρεις επιθέσεις αλλά πήρε ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ,τα δύο με τον Κρις Σίνγκλετον και το ένα με τον Άντε Τόμιτς, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος για τους γηπεδούχους με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ. Εν τέλει ευστόχησε σε ένα πολύ σημαντικό καλάθι για να ανεβάσει τη διαφορά στο +7 (77-70).

Με τον Άντονι Ράντολφ να χάνει δύο ελεύθερες βολές και το σκορ να παραμένει στο 77-70 και την Μπαρτσελόνα να παίρνει μία υπερπολύτιμη νίκη, με την οποία φτάνει την Αναντόλου Εφές στο 15-9 και έχει να παίξει ακόμα το παιχνίδι με τους Τούρκους στην Πόλη.

Η Ρεάλ Μαδρίτης από την άλλη υποχώρησε στην τρίτη θέση και στο 18-6, καθώς η νίκη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΣΕΦ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 42-37, 56-51, 77-70