Μολονότι βρέθηκε να χάνει με τέσσερις πόντους 1,5 λεπτό πριν από τη λήξη, η ΑΕΚ νίκησε την τουρκική Μπουγιουκτσεκμέτσε σε φιλικό αγώνα που έγινε την Πέμπτη (12/09) στην Κωνσταντινούπολη.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχανε με 66-62 μετά από 38:30 αγώνα, αλλά τρεις βολές του Χάρη Γιαννόπουλου της έδωσαν το προβάδισμα με 69-66 στα 51 δεύτερα για το φινάλε.

Μετά ακολούθησε ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Κιθ Λάνγκφορντ για το 71-67, με τον φιλικό, στο “Gazanfer Bilge Spor Salonu” να τελειώνει 71-68 για την ελληνική ομάδα. .

Παρά το προβάδισμα +4 (66-62) της Μπουγιουκτσεκμέτσε, ένα λεπτό και 30 δεύτερα πριν το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 4-0 ισοφάρισε (66-66), στο ένα λεπτό και 17 δεύτερα.

Κορυφαίοι σκόρερ της ΑΕΚ, ήταν οι Ρέι, Λάνγκφορντ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεν αγωνίστηκαν για την ΑΕΚ οι τραυματίες Λίνος Χρυσικόπουλος, Μάρκους Σλότερ, και ο Γιόνας Ματσιούλις.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε και ο Sports Director της ΑΕΚ BC, Ντράγκαν Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 38-37, 50-54, 68-71

Μπουγιουκτσεκμέτσε (Σεχίτ): Έλντριτζ 5 (1), Ερντογάν, Σαρίασλαν 4, Τσακίρ 14 (1), Κουμπίς 3 (1), 8 Άντριους, Ντενίζ 6, Τάνκεου 8, Βαρντάλ, Ιβεντί 4, Χορτούμ, Άπσοου 16.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 18 (3 τρ. – 4 ασ), Τολιόπουλος, Λάνγκφορντ 16 (1), Τσαλμπούρης 10 (2), Κακλαμανάκης 4, Σπύρογλου, Γκίκας 8 (2), Μαυροειδής 4 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 2 (3 κλεψ.), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5, Γιάνκοβιτς 4 (6 ριμπ.).