Με νίκη άρχισε η ομάδα Γυναικών του Παναθηναϊκού τα τεστ προετοιμασίας της, αφού επικράτησε την Παρασκευή των εσπερίδων με 73-57 στο “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

Ήταν η πρώτη μέρα του τουρνουά που διοργανώνουν οι “πράσινοι” με τη συμμετοχή και των Πρωτέα Βούλας-Ελευθερίας Μοσχάτου, που παίζουν αργότερα.

Η ομάδα της Καπογιάννη προηγήθηκε με 10 πόντους διαφοράς στην πρώτη περίοδο, όμως εκείνη του Θάνου Σόφτση μείωσε στον πόντο, 40-39 στο ημίχρονο. Με καλύτερη άμυνα, οι γηπεδούχοι έχτισαν νέα διαφορά κι έφτασαν στη νίκη με 73-57.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-39, 58-49, 73-57.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Ζιάκα, Κωτούλα 4, Παυλοπούλου 7, Πότερ 12, Σωτηρίου 8, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 3, Παλάσκα 2, Κάρτερ 12, Θεοδωρομανωλάκη 2   και Χαιριστανίδου  4

Εσπερίδες (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιρσότζε 8, Παπαϊωάννου, Τοιάνα 8, Αρσενιάδου, Πρίφτη, Κορρέ 5, Μπενέκη 2, Μαργέλου, Κασαπόγλου 7, Χίγκινς 17 και Μπουζαπζιν  10.