ΑΕΚ-Άρης

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν και πάλι φοβερός, συμβάλλοντας τα μέγιστα για το 93-91 του Άρη επί της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Στο 8-7 ανέβηκε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία είχε επικρατήσει και στο παιχνίδι του α’ γύρου στο “Nick Galis Hall”.

Τρίτη σερί ήττα και 6-9 για την ΑΕΚ, η οποία είχε για πρώτη φορά στη διάθεσή της τον Δημήτρη Αγραβάνη (έπαιξε για 05:46, καταγράφοντας 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1/4 βολές και 1 λάθος).

Βασίλης Τολιόπουλος (25π.-10ασ.), Ρομπέρτο Γκάλινατ (19π.), Ρόνι Χάρελ (16π.-6ρ.), Ίσμαελ Σανόγκο (13π.-5ρ.) και Κρις Μπάνκστον (12π.), ήταν οι διψήφιοι των φιλοξενούμενων.

Ο Τολιόπουλος, κορυφαίος και του αγώνα με την Μπούντουτσνοστ, κατέγραψε 2/2 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 9/10 βολές, όπως επίσης 10 ασίστ για 5 λάθη, ενώ highlight του ήταν το τρίποντο στα 24” για το 86-89.

Τζόρνταν ΜακΡέι (19π.-6ρ.-4ασ.), Τζόρνταν Μόργκαν (18π.-7ρ.), Μπράντον Νάιτ (18π.), Τζάστιν Τίλμαν (12π.) και Τσέισον Ραντλ (10π.), είχαν τους μεγαλύτερους αριθμούς της ΑΕΚ.

Βέβαια για να φτάσει τους 18π., ο Νάιτ είχε 13/14 βολές και 1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, ενώ ο ΜακΡέι μέτρησε 6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/4 βολές.

Σημειώνεται ότι ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τον ασθενή Τζόναθαν Σταρκ και τους τραυματίες Λευτέρη Μποχωρίδη, Γιώργο Φίλλιο.

Η ΑΕΚ είχε 60% στο δίποντο, αλλά μόλις 18,2% στο τρίποντο με 4/22 προσπάθειες και 25/32 βολές.

Ο Άρης, αντίθετα, είχε παντού σπουδαία ποσοστά (67,9%, 41,9% και 84,2% αντίστοιχα).

Η ΑΕΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο με 0/5 τρίποντα και 2/7 βολές, ενώ ο Άρης με 5/6 δίποντα, αλλά και 9 λάθη.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν δύο φορές μέχρι το +8 και δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα, ώσπου στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν χάρη στα 7/7 δίποντα.

Παράλληλα, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν να είναι αδύναμοι στο περιφερειακό σουτ, αφού στο α’ ημίχρονο μέτρησαν 1/12 τρίποντα, με το μοναδικό να είναι το buzzer του Ραντλ (δηλαδή τα πρώτα 11 ήταν άστοχα).

Οδηγός στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου ήταν ο Άρης, ο οποίος έφτασε μέχρι το +9, προτού η “Ένωση” αντιδράσει με επιμέρους 14-5 και, εν συνεχεία, προσπεράσει για το 71-67 χάρη σε buzzer τρίποντο του ΜακΡέι.

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ, όπως μαρτυρούν οι πέντε ανατροπές και οι τέσσερις ισοπαλίες του τελευταίου δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να χάνουν λόγω πέντε φάουλ τους Λάνγκστον Χολ και Ζώη Καράμπελα.

Στα 38’2” ο Μπάνκστον πήρε επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ έγραψε το 86-86, αλλά ο τρομερός Τολιόπουλος πέτυχε το 86-89 με τρίποντο στα 24”.

Στα 19’2” ο Νάιτ μείωσε με 2/2 βολές, στα 18’3” ο Γκάλινατ πέτυχε το 88-91 με τον ίδιο τρόπο, έπειτα ο Νάιτ δέχθηκε μπλοκ από τον Μπλούμπεργκς, αλλά εν συνεχεία τού έγινε φάουλ.

Στα 8’1” ο Νάιτ αποδείχθηκε ψύχραιμος και διαμόρφωσε το 90-91, στα 4’5” ο Γκάλινατ σημείωσε το 90-93 με 2/2 βολές και στα 2’4” ο Νάιτ είχε 1/2 βολές.

Η ΑΕΚ απέκτησε ακόμα μία ευκαιρία, αφού ο Χάρελ πάτησε γραμμή την ώρα που έπαιρνε ριμπάουντ, απέμεναν 1’3”, αλλά μετά την επαναφορά ο Μόργκαν δεν πρόλαβε να εκτελέσει.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93