Η Μπασκόνια σε μία ακόμα επίθεση για…σεμινάριο, επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης  με 92-86 για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague.

Έκτη σερί νίκη και κορυφή για την Μπασκόνια στον βαθμολογικό πίνακα της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 11-5 μετά τη νίκη επί της Ρεάλ, η οποία έμεινε στο 10-6.

Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν ο απόλυτος ηγέτης των νικητών με 28 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Γκιεντράιτις με 21 π.. Στους 12π. σταμάτησε ο Κοστέλο.

Αντίστοιχα για την ηττημένη “Βασίλισσα”, ο Ταβάρες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Γουίλιαμς-Γκος με 16 και 5 ασίστ. Ο Γκάμπριελ Ντεκ είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα στην “Μπουέσα Αρένα” στον ισπανικό “εμφύλιο”. Οι Βάσκοι είχαν τους Γκιεντράιτις και Χάουαρντ “καυτούς” από το ξεκίνημα, ωστόσο η υπεροχή του Ταβάρες στη ρακέτα διατήρησε ανταγωνιστική τη Ρεάλ με 24-28 στο 1ο δεκάλεπτο.

Η επίθεση των γηπεδούχων ήταν…φωτιά και λάβρα στη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 35-15 κι έναν Μάρκους Χάουαρντ να κάνει πράγματα και θάματα με 21 πόντους και 5/7 τρίποντα στο ημίχρονο, για να πάνε στα αποδυτήρια στο +16 (59-43).

Την ίδια ώρα η Ρεάλ δεν πέτυχε ούτε ένα καλάθι εντός παιδιάς μετά το 11 και τα δυο σερί τρίποντα των Μαδριλένων.

Στην επιστροφή το σύνολο του Τσους Ματέο πέρασε στην αντεπίθεση και μ ένα επιμέρους σκορ 26-14 κατάφερε να μειώσει σε απόσταση αναπνοής από τους Βάσκους.

Ο Γκιεντράιτις έκανε το 76-71 στο 33′. Μούσα και Γουίλιαμς-Γκος μείωσαν στο 87-82, ωστόσο ο Χομς “σφράγισε” τη νίκη των γηπεδούχων για το 89-82. Τελικά οι παίκτες του Πεναρόγια εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα και την κορυφή στην Ευρωλίγκα με το τελικό 92-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-28, 59-43,73-69, 92-86.