Νταρουσάφακα - Εφές

Η Αναντολού Εφές νίκησε την Νταρουσάφακα με 81-70, σε ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ αδικεί κάπως την προσπάθεια των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων (0-10) στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-21.

Η συνέχεια ήταν… μοιρασμένη και για τις δύο ομάδες με την Νταρουσάφακα να κλείνει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 35-39.

Μάλιστα, η Ντάτσκα έδειξε ότι θα είναι ένας πολύ δύσκολος και σκληρός αντίπαλος, καθώς πήρε τα ηνία του αγώνα με τρίποντο του Ντεμίρ (54-52) και η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 58-57.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Με τον Κρις Σίνγκλετον να οδηγεί την ομάδα του στην επίθεση (15 π), η Εφές πήρε τη νίκη δια πυρός και σιδήρου τη νίκη (70-81) και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-0.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 35-39, 58-57, 70-81