Χολαργός-Ήφαιστος

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ήταν όλη η διαφορά στον αγώνα μεταξύ Χολαργού-Ήφαιστου Λήμνου το μεσημέρι της Κυριακής (16/12) στο κλειστό “Αντώνης Τρίτσης” όπου οι νεοφώτιστοι νίκησαν με 65-62 με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Ντάνι Αγκμπελέσε!

Διότι όσα έχτισε για 40 λεπτά η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη λίγο έλειψε να τα χάσει στο τέλος, όπου ο Αγκμπελέσε έδιωξε την μπάλα στην προσπάθεια του Μπρέιζελτον στο φινάλε, που θα έδινε τη νίκη στον Ήφαιστο!

Το ματς ήταν η επιβεβαίωση του… Τσαρλς Μπάρκλεϊ. Όσο κακό κι αν ήταν σε όλη του τη διάρκεια ήταν συγκλονιστικό στα τελευταία του δευτερόλεπτα όπου ο Ήφαιστος γύρισε από το -16 κι ένα… tip του στέρησε τη δυνατότητα να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα και να φύγει από τον Χολαργό με το πρώτο του διπλό στο φετινό πρωτάθλημα, έπειτα από πέντε απόπειρες!

Ο Χολαργός άρχισε το ματς με 3/3 τρίποντα που του έδωσαν νωρίς-νωρίς αέρα 10 πόντων, 11-1 μόλις 3:15 μετά από το τζάμπολ. Με κορυφαίο τον Βλάντο Γιάνκοβιτς προηγήθηκε 20-11 στο δεκάλεπτο και μέσα από την άμυνά του διατήρησε τη διαφορά στο ημίχρονο.

Ο Ήφαιστος Λήμνου έπαιζε πολύ άσχημα, με ατομικές κυρίως επιλογές και μόλις 6/24 σουτ στο πρώτο 20άλεπτο. Η πίεση στην άμυνα απλά κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (34-24 στο 10′), αφού κι οι γηπεδούχοι έριξαν αισθητά τα ποσοστά τους χάνοντας… 16 σουτ στη β’ περίοδο!

Η ηγετική φυσιογνωμία του Γιάνκοβιτς μέτρησε τόσο ώστε να αρχίσει η τρίτη περίοδος εντυπωσιακά για τον Χολαργό που έφτασε στο +16 (43-27), όσο και όταν πέρασε στον πάγκο! Διότι χρεώθηκε με δύο συνεχόμενα φάουλ, ο Λυκογιάννης τον τράβηξε στον πάγκο να τον ηρεμήσει.

Ο Τζιαβόντε Χόκινς πέτυχε 10 πόντους για τον Χολαργό σε αυτό το διάστημα και τον κράτησε “ζωντανό” αλλά ο Ήφαιστος είχε αρχίσει να βρίσκει λύσεις. Κι από το 51-50 του 30:00, μείωσε 51-49 με 6:51 για τη λήξη μπαίνοντας πάλι στο ματς!

Η επιστροφή του Γιάνκοβιτς στο παρκέ μάλλον ηρέμησε τους νεοφώτιστους που γρήγορα πήγαν πάλι στο +10, 59-49 με 5:00 για τη λήξη.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα των Φρεϊμάνις, Μανωλόπουλου και Μπρέιζελτον ο Ήφαιστος έφτασε στον πόντο, 63-62 με 33 δεύτερα για το τέλος! Ο Ζερμέιν Λοβ που ήταν απελπιστικά άστοχος (1/8 σουτ) έχασε την επίθεση του Χολαργού κι ο Μπρέιζελτον πήγε για το νικητήριο λέι απ στα 6 δευτερόλεπτα!

Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Ντάνι Αγκμπελέσε, ο οποίος την ώρα που αναπηδούσε η μπάλα στη στεφάνη και πριν καταλήξει μέσα στο καλάθι, την έδιξω νόμιμα για να χαρίσει ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του και να αποτρέψει το “έμφραγμα” στην εκπνοή!

Με δύο βολές ο Βλάντο Γιάνκοβιτς υπέγραψε με 20 πόντους την 4η φετινή νίκη του Χολαργού!

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-24, 51-40, 65-62.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 4, Οκερεαφόρ 8, Φιτζπάτρικ 3 (1), Χόκινς 17 (1), Γιάνκοβιτς 20 (3), Κώττας 2, Καμπερίδης 3 (1), Σπυριδωνίδης, Τάλτον 4, Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης,  Λοβ 4.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (2), Μπρέιζελτον 16 (2), Έβανς 12, Σμιθ 9, Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 1, Μούρτος 3 (1), Γόντικας, Γουίγκινς, Φρεϊμάνις 7 (1), Μανωλόπουλος 5 (1).