Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 114-80 τον ΠΑΟΚ νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου (05/09) σε φιλικό αγώνα ο οποίος πραγματοποιήθηκε στα Γιάννενα.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έβγαλε μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι της, από όσο στο προηγούμενο ματς με τον Ηρακλή κι έφτασε σε ευρεία νίκη.

Από το πρώτο ημίχρονο, η παραγωγικότητα των “πράσινων” ήταν μεγάλη, καθώς με πρώτους σκόρερ τους Φόστερ-Νέντοβιτς, που είχαν από 12 πόντους, έστειλαν τη διαφορά άνω των 20 πόντων, 59-38.

Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε τον ρυθμό, όποιος κι αν βρισκόταν στο παρκέ και έτσι εκτίναξε τη διαφορά στους 34.

Για τον ΠΑΟΚ, αγωνίστηκε στα δύο τελευταία λεπτά του φιλικού αγώνα και ο 16χρονος Τάσος Κωνσταντινίδης.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 59-38, 81-60, 114-80

Δεν αγωνίστηκε με τον Παναθηναϊκό ο Χάουαρντ Σαντ Ρος, που είχε πάθει διάστρεμμα την Παρασκευή, ενώ ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε δίχως τους Μήτρου Λονγκ, Άλαν Χέρντον και τον αρχηγό του, Βαγγέλη Μαργαρίτη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 9, Μποχωριδης 4 (1), Όγκουστ 4, Παπαπέτρου 13 (1), Δίπλαρος 6 (1), Κασελάκης, Καλαϊτζάκης 6 (1), Φόστερ 19 (1), Περσίδης 3 (1), Νέντοβιτς 16 (3), Γουάιτ 2, Μήτογλου 19 (3), Μπέντιλ 4, Τζάκσον 9 (1).

ΠΑΟΚ: Μπιτς 14 (4), Λοβ 17 (4), Γκρίφιν 4, Κακλαμανάκης 4, Καραγιαννίδης 8, Ιατρίδης, Καμπερίδης 6 (2), Παπαντωνίου 13 (2), Τέρνερ 14 (2), Κωνσταντινίδης.