Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η έμπνευση του νέου εμβληματικού προπονητή Ρικ Πιτίνο ξεπέρασε κατά πολύ το σύνηθες κίνητρο που δίνει μια τέτοια αλλαγή, κι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, έκανε την ολική του μεταμόρφωση στο παρκέ νικώντας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 96-84 το βράδυ της Παρασκευής (28/12) στο ΟΑΚΑ.

Πάθος, πίεση, ένταση σε όλα τα κομμάτια του γηπέδου, σε όλα τα βασικά αλλά και σε όλα τα δευτερεύοντα που μπορεί να κάνει ο κάθε παίκτης στο παρκέ, υπό τη συνεχή ώθηση και του ίδιου του Πιτίνο που φάνηκε από την αρχή ότι ήθελε οι παίκτες του να βγάλουν το… 110% στο παρκέ!

Το ντεμπούτο του φημισμένου Αμερικανού κόουτς ήταν ονειρεμένο, απέναντι σε μια δυνατή, καλοδουλεμένη ομάδα που ήρθε να εκμεταλλευτεί το κακό τάιμινγκ του Παναθηναϊκού, αλλά έπεσε πάνω σε τοίχο. Σε πράσινο τοίχο!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με ενθουσιασμό τον αγώνα, ο Λοτζέσκι είχε 7 πόντους  στο προβάδισμα με 13-11 των “πράσινων” ενώ ο διψασμένος Λάσμε είχε καταγράψει στα πρώτα 2:20 συμμετοχής του 4 πόντους, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 1 μπλοκ. Ωστόσο η ΤΣΣΚΑ είχε έναν καυτό Κλάιμπερν (10π.), σούταρε 4/5 τρίποντα και προσπέρασε με επτά πόντους, που ήταν και η διαφορά της περιόδου 26-19.

Στη β’ περίοδο ήρθε η… αποκάλυψη του Παναθηναϊκού. με σαφή εντολή από τον Ρικ Πιτίνο να χτυπήσει στο τρανζίσιον, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μαγικό δεκάλεπτο.

Επιμέρους σκορ 36-18 με 7/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 7 ασίστ και 1 λάθος έναντι των 6/13 σουτ της ΤΣΣΚΑ που υποχρεώθηκε σε 5 λάθη!

Υπήρχαν στιγμές που έμπαιναν… όλα, όπως κι αν πετούσαν την μπάλα οι παίκτες του Παναθηναϊκού.

Δείγμα της αυτοπεποίθησης που αίφνης ανέκτησαν οι παίκτες, ίσως και λόγω της πρακτικής του νέου τους προπονητή να κάνει απίστευτο αριθμό αλλαγών. Στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα είχαν παίξει 10/12 στη δε, β’ περίοδο, κανείς δεν προλάβαινε… να απογοητευτεί! Μόνο ο Βουγιούκας δεν πάτησε παρκέ στα πρώτα 20 λεπτά, ενδεχομένως, λογικό για το ρυθμό πουν είχε πια η αναμέτρηση!

Ο Παπαπέτρου πέτυχε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο Λεκαβίτσιους που έμεινε στην πεντάδα και με τον Καλάθη είχε 4/4 δίποντα κι ο κόσμος στο ΟΑΚΑ αναρωτιόταν πως ο ίδιος Παναθηναϊκός, με τους ίδιους παίκτες είχε παρουσιάσει μέχρι τώρα στη διοργάνωση αυτήν την εικόνα!

Όσο για την τακτική του Πιτίνο; Επιστράτευσε μια ματς απ άμυνα ζώνης για περίπου τρία λεπτά στη β’ περίοδο κι ένα ζον πρες 2-1-2 αλλά το έσπασε αμέσως με καλάθι ο Κλάιμπερν και δεν το ξαναείδαμε στο πρώτο μέρος.

Η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να σκληρύνει κι αυτή την άμυνά της, να παίξει με μεγαλύτερη ένταση με τον Χάκετ να προσπαθεί παράλληλα να αποπροσανατολίσει τον Καλάθη.

Η παραγωγικότητα μειώθηκε στην τρίτη περίοδο, ωστόσο η διαφορά δεν έπεσε. Ο Κλάιμπερν με τον Χάντερ ανανέωσαν πολλές επιθέσεις της ΤΣΣΚΑ, πέτυχαν 16 από τους 18 πόντους τους σε αυτή την περίοδο, αλλά κυρίως από τη γραμμή των βολών, αφού η περιφέρεια της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ανενεργή επιθετικά.

Ο διψασμένος από την απουσία του σε πέντε αγώνες, Παπαπέτρου συνέχισε το “βιολί” του κι είχε ήδη 17 πόντους στο 30, όλους στη β’ και τη γ’ περίοδο την οποία έκλεισε ο Παναθηναϊκός στο +10, 72-62.

Η ΤΣΣΚΑ βρήκε μακρινό σουτ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και μείωσε ξαφνικά στους δύο, 72-70.

Ο Ρικ Πιτίνο κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ και “τα έχωσε” στους παίκτες του, κατηγορώντας του ότι είναι παρατηρητές του αγώνα! Τους κάλεσε δε να ανεβάσουν ξανά την έντασή τους παρά την κόπωση!

Κι αυτό έγινε αμέσως πράξη!

Με έναν απίθανο Νικ Καλάθη στη δημιουργία αλλά και σε εκτέλεση όταν χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 13-2 σε τέσσερα λεπτά, αφού ξανάβγαλε ένταση ειδικά στην περιφερειακή του άμυνα!

Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους, 94-77 με 1:30 για το τέλος και τον κόσμο στην εξέδρα να μην κρύβει τον ενθουσιασμό του για αυτή την απίστευτη μεταμόρφωση!

Το τελικό 96-84 βρήκε τον Παναθηναϊκό να κλείνει τον Α’ γύρο της κανονικής περιόδου με 7-8, αλλά με την ελπίδα για κάτι πολύ καλύτερο στη συνέχεια αναπτερωμένη!

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 55-44, 72-62, 96-84.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 6  (1 τριπ., 4 ασίστ), Παπαγιάννης, Λάσμε 13 (9 ριμπ., 2 ασ., 1κλ., 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 2, Γκιστ 11, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 11 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (3/5 τριπ., 10 ασίστ, 6 ριμπ., 3 κλ.), Αντετοκούνμπο 6 (1), Μήτογλου 9 (1).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17 (2), Μπόλομποϊ, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 2, Κλάιμπερν 24 (2/3 τριπ., 10 ριμπ), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 5 (1), Κουλάγκιν, Κουμπάκοφ 2, Χάινς 5, Χάντερ 11.