Σε έναν αγώνα με σούπερ ρυθμό και σκορ, ο Παναθηναϊκός νίκησε το μεσημέρι της Κυριακής με 88-73 τις Εσπερίδες Καλλιθέας στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Αν και προηγήθηκε με 18-6 μετά από σχεδόν έξι λεπτά αγώνα, ο Παναθηναϊκός συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τις Εσπερίδες, κυρίως τις Μουρ, Λιούις, που πέτυχαν 39 από τους 43 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο ημίχρονο (51-43)!

Η Μουρ είχε ήδη 20 με 8/12 δίποντα, η Λιούις 19 με 5/6 τρίποντα, κι η Πάτι είχε βάλει το άλλο μοναδικό καλάθι της ομάδας της Καλλιθέας, με τη Χατζηβασιλείου να έχει προσθέσει 2 βολές!

Στο ίδιο διάστημα, το πρώτο 20άλεπτο, η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου είχε καταγράψει με τη σειρά της 20 πόνους με 8/10 σουτ, 4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα!

Στην τρίτη περίοδο, όμως, η Μουρ πέτυχε μόλις 2 πόντους, η Λιούις έμεινε άποντη, μόνο η Πάτι (6π.) έδειξε απειλητική και ο Παναθηναϊκός έκανε 15-0 σερί για να κάνει το 53-49 του 22:44, 68-49 στο 26:46, με 6 πόντους από τις Τσβίτκοβιτς-Τζόουνς και 3 της Σταμολάμπρου.

Η Μουρ πέτυχε τους έξι πρώτους πόντους της τελευταίας περιόδου, για να επιστρέψει στους 10 πόντους η ομάδα των Εσπερίδων (71-61), όμως δεν είχε και συνέχεια.

Η Τσβίτκοβιτς συνέχισε το εντυπωσιακό της δεύτερο ημίχρονο κι οι “πράσινες” έφτασαν στο +15, 80-65 με ένα πεντάλεπτο πλέον για το φινάλε.

Το σκορ και ο ρυθμός περιορίστηκαν έως το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη δεύτερη νίκη του.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 51-43, 71-55, 88-73

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 25 (5), Παυλοπούλου 10 (2τριπ, 6 ασ.), Καμπάκα, Τσβίκοβιτς 20 (11 ριμπ.), Μπάτσιου, Σωτηρίου 2, Αλεξανδρή 6, Τζόουνς 21, Ρέιντζ 2, Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2, Υφαντοπούλου.

Εσπερίδες (Σόφτσης): Λιούις 19 (5), Χατζηβασιλείου 2, Μουρ 38 (15/25 δίποντα, 8/13 βολές), Πρίφτη , Κορρέ, Μπενέκη, Μάργελου, Σεγκούρα 4, Λιανούδη, Πάτι 10 (11 ριμπ., 6 ασ. 3 κλ.)

Η photo gallery από τον φακό του Βαγγέλη Στόλη:

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Α1 Γυναικών: Με σούπερ Βίτολα το 2/2 ο Ολυμπιακός, 91-77 τον Ηρακλή (gallery)

Στη β’ παράταση ο Πρωτέας τον Αθηναϊκό -Η Ελευθερία Μ. 77-59 τα Χανιά (gallery)

Α1 Γυναικών: “Διπλό” του ΠΑΣ Γιάννινα με Εύνικο, ο ΠΑΟΚ 84-78 τη Νίκη Λευκάδας (pics)

Α1 Γυναικών 2023/24: Πρόγραμμα- αποτελέσματα

Α1 Γυναικών 2023/24: Η βαθμολογία

Α1 Γυναικών 2023/24: Οι ομάδες