Ράις

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι για 40 λεπτά, η ΑΕΚ προηγήθηκε με +12 (63-51), αλλά η Μπάμπεργκ με οδηγό τον εκπληκτικό Ταϊρίς Ράις ηττήθηκε μεν με 69-67, αλλά υπερασπίστηκε το +4 του πρώτου αγώνα (71-67) και προκρίθηκε στο Final Four του BCL.

Η ΑΕΚ δεν θα έχει τελικά την ευκαιρία να διεκδικήσει εκ νέου τον τίτλο του BCL. Νίκησε την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ με 69-67 όμως δεν κάλυψε τη διαφορά των τεσσάρων πόντων με την οποία ηττήθηκε στη Γερμανία (71-67) και αποκλείστηκε από το final four της διοργάνωσης, παρότι προηγήθηκε με 12 πόντους (63-51), επτά λεπτά πριν το τέλος.

Ο Βινς Χάντερ ήταν ο κορυφαίος του Δικεφάλου με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους είχε ο Τζέιμς και 10 ο Λαρεντζάκης που δεν μπόρεσε στο τέλος, να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Για την “Ένωση” πέραν του ότι δεν βρήκε λύσεις στα τελευταία λεπτά και δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το +12, κόστισε το χαμηλό ποσοστό της στα τρίποντα αφού είχε από την περίμετρο 3/20 σουτ, σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι δύο ομάδες εκτέλεσαν συνολικά με χαμηλά ποσοστά (66,6%-66,6% βολές, 45,1%-48,5% δίποντα και 15%-25% τρίποντα).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά το παιχνίδι, βρίσκοντας ενέργεια μέσα από την άμυνα της. Έτσι μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 7-2 όμως η Μπάμπεργκ πλησίασε γρήγορα και προηγήθηκε με 13-12 στο 7′. Οι ομάδες συμβάδισαν στο σκορ και το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ μπροστά με 20-17.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό με τις ομάδες να δίνουν έμφαση στις άμυνες τους. Οι Γερμανοί μπήκαν στη δεύτερη με σερί 5-0 και προηγήθηκαν με 22-20. Ο Χάντερ ήταν όμως παραγωγικός (10 πόντοι στα πρώτα 13 λεπτά) και μετά από σερί πέντε πόντων του Χάρη Γιαννόπουλου, η ΑΕΚ ξέφυγε με έξι (30-24 στο 16′) με την Μπάμπεργκ να μένει για 5,5 λεπτά χωρίς σκορ. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι συνέχισε να έχει τον έλεγχο, χωρίς όμως να μπορεί να ανοίξει την “ψαλίδα”. Έτσι στο τέλος του ημιχρόνου όλα ήταν ανοιχτά (36-32).

Χάντερ

Η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει περισσότερη ενέργεια για να επιβάλλει τους δικούς της κανόνες στο παιχνίδι. Κρατώντας την Μπάμπεργκ χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά και αφού οι Γερμανοί είχαν 1/8 σουτ μετά από 5,5 λεπτά στο δεκάλεπτο, βρέθηκε στο +8 (45-37). Η Μπάμπεργκ όμως βρήκε δύο επιθέσεις με σκορ και δεν της επέτρεψε να κρατήσει τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα και μάλιστα 1,5 λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, προσπέρασε με 47-46 με σερί 10-1. 10 λεπτά πριν το τέλος του προημιτελικού, η ΑΕΚ είχε όμως σκορ πρόκρισης (54-49).

Η “Ένωση” μπήκε με ιδανικό τρόπο στην τέταρτη περίοδο αφού χάρη σε ένα σερί 9-2 βρέθηκε μπροστά για πρώτη φορά με διψήφιο προβάδισμα (63-51 στο 33′). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και 2,5 πριν το τέλος, μείωσαν στους δύο (65-63) με σερί 12-2. Ένα δύσκολο καλάθι του Χάντερ έκανε το 69-65, 1:15 πριν το τέλος όμως ο Ράις έριξε τη διαφορά τους δύο στα 5,5” (69-67).

Η ΑΕΚ είχε μία τελευταία ευκαιρία. Η μπάλα μεταφέρθηκε στο δεύτερο μισό μετά το τάιμ άουτ του Μπάνκι, όμως το δίποντο με το οποίο η “Ένωση” θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, δεν βρήκε τον στόχο από τον Λαρεντζάκη. Έμεινε το 69-67 και η ΑΕΚ έμεινε εκτός final four.

Το καλάθι του Ράις που “σκότωσε” την ΑΕΚ στα 5.5 δευτερόλεπτα και διαμόρφωσε το τελικό 69-67:

Το ΟΑΚΑ ήταν κατάμεστο, αφού σημειώθηκε νέο ρεκόρ προσέλευσης με περισσότερους από 15.000 φίλους της ΑΕΚ, που έφυγαν απογοητευμένοι, αλλά χειροκρότησαν την προσπάθεια της λαβωμένης “Βασίλισσας”.

Η “Ένωση” κλήθηκε να ανατρέψει το -4 (71-67 υπέρ της Μπάμπεργκ ο πρώτος αγώνας) χωρίς τον Γιόνας Ματσιούλις που τραυματίστηκε σοβαρά στον αγκώνα στο πρώτο παιχνίδι και θα χάσει την υπόλοιπη σεζόν. Στη δωδεκάδα βρέθηκε για ψυχολογικούς λόγους και ο ανήμπορος να αγωνιστεί Βασίλης Ξανθόπουλος.