Ο Σκοτ Σαγκς επιβεβαίωσε πως θα είναι φέτος ο ηγέτης της Κύμης, αφού με 18 πόντους την οδήγησε στην εκτός έδρας νίκη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings με 69-61 και στην πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας!

Μάλιστα η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη θα παίξει στην έδρα της για πρόκριση στην τετράδα, αφού θα υποδεχτεί το Περιστέρι το οποίο απέκλεισε τον Ήφαιστο Λήμνου!

Η Κύμη ήταν εμφανώς ανώτερη του Ρεθύμνου, το οποίο στηρίχτηκε κυρίως στην άμυνά του και είναι αλήθεια ότι στο πρώτο μισό κράτησε χαμηλά στο σκορ την αντίπαλό του, σε μεγάλο μέρος του.

Προηγήθηκε δε με 18-13 στο δεκάλεπτο, αλλά γρήγορα το επιθετικό ταλέντο των φιλοξενούμενων ήταν εμφανές.

Ο Σαγκς κρατούσε τα ηνία κι οι συμπαίκτες του ακολουθούσαν για να πάρει η Κύμη το προβάδισμα με 27-31 στο ημίχρονο και να φτάσει στο +9 43-34 στα μισά της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη δεν τα παράτησε, ο Μπαρτ πέτυχε 13 πόντους (τους εννέα από τη γραμμή των βολών) αλλά με 18% στα τρίποντα το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι περισσότερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 27-31, 44-49, 61-69

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 14 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 6 (1), Γκάιτον 15 (1)  Ντουράμ 4, Οικονομόπουλος, Ραζής 2, Χριστοδούλου 4, Κουρέπης, Γλυνιαδάκης 2, Σιγκούνας 1, Μπαρτ 13, Κλάντον

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 11 Σαγκς 18 (3) Μπολνς 2, Τουτζιαράκης 3, Κάμφορ 7 (1), Γουάσινγκτον 10, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1), Ουμπίλα 4, Μαραγκός, Στυλιανού 7 (1)