Γουίλμπεκιν

Η Μακάμπι (4-9) του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποδέχθηκε στο Τελ Αβίβ την Χίμκι (4-9) του Γιώργου Μπαρτζώκα και πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο (επιμέρους 26-11) επικράτησε με σκορ 79-63.

Ο Μπαρτζώκας προηγείται πλέον με 11-9 νίκες επί του Σφαιρόπουλου, ενώ το αντίστοιχο σκορ στην Euroleague είναι 4-1 υπέρ του “Σφαιρό”.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σε έναν ακόμα αγώνα χωρίς τους τραυματίες Τζέρεμι Πάργκο (Μακάμπι), Αλεξέι Σβεντ (Χίμκι) και Άντονι Γκιλ (Χίμκι).

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά, με σκληρές άμυνες και με τον αγώνα να πηγαίνει κυριολεκτικά πόντο-πόντο (σ.σ. καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων), ενώ ο Κρόκερ διαμόρφωσε το 16-18 του δεκαλέπτου.

Τζένκινς

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Χίμκι, με τον Μίκι σε καλή κατάσταση, ξέφυγε με έξι πόντους (19-25 στο 13′), αλλά η Μακάμπι ισορρόπησε αμέσως και ισοφάρισε σε 29-29 (17′). Σε εκείνο το σημείο ο Γουίλμπεκιν πέτυχε ένα… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) και έδωσε στους γηπεδούχους για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (33-29), για να λήξει το ημίχρονο 35-31.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου ήταν εντυπωσιακή στο τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση και με ένα επιμέρους 26-11 ξέφυγε με 61-42 και ουσιαστικά… καθάρισε την υπόθεση νίκη. Ρέι, Γουίλμπεκιν και Ρολ ήταν οι κορυφαίοι της “ομάδας του λαού” στο ξέσπασμά της.

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 22 πόντους (79-57), για να φτάσουμε στο τελικό 79-63.

Η Μακάμπι τελείωσε τον αγώνα με 13/26 τρίποντα, ενώ η Χίμκι είχε μόλις 6/24…

MVP του αγώνα ήταν ο Κέντρικ Ρέι, ο οποίος πέτυχε και τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-31, 61-42, 79-63

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 17 (3/4 βολές, 1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα), Γουίλμπεκιν 14 (2), Ο’Μπράιαντ 5 (1), Καλοϊάρο 7, Ρολ 10 (2), Κέιν 9 (1), Τάιους 2, Λέβι, ΝτιΜπαρτολομέο 3 (1), Κοέν 3 (1), Μπλακ 6 (9 ριμπάουντ), Ζούσμαν 3 (1).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 6 (2), Κρόκερ 11, Βιάλτσεφ 11 (2), Γκριν, Μάρκοβιτς 2 (7 ασίστ), Μόνια 5 (1), Γκουμπάνοφ, Γιακούσιν, Ζούμπκοφ, Τζένκινς 8 (1), Τόμας 5 (7 ριμπ.), Μίκι 15 (7 ριμπ.).