Σλούκας

Tο εντός έδρας ντεμπούτο του Γιάννη Σφαιρόπουλου στον πάγκο της Μακάμπι Τελ Αβίβ (1-8) απέναντι στην Φενέρμπαχτσε (8-1) του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν ήταν το ιδανικό, αφού η ομάδα του πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 74-70 από την Φενέρ του εκπληκτικού Κώστα Σλούκα.

Η Μακάμπι… έπνιξε την Φενέρ στο ξεκίνημα του αγώνα με την πιεστική της άμυνα (8-2 στο 5′), προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους διαφορά (16-9), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -3 (16-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να παίζει άμυνα στα όρια του φάουλ, ξέφυγε και με 8 πόντους (38-30 στο 18′) για να κλείσει το ημίχρονο στο 41-36.

Καλοϊάρο

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερες επιθετικές λύσεις με τον Κώστα Σλούκα να βρίσκει ρυθμό, πίεσαν στην άμυνα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 55-53 στο 30′.

Η τελευταία περίοδος αναμενόταν συναρπαστική (57-57 στο 33′), όμως σε εκείνο το σημείο 13 συνεχόμενοι πόντοι του -άποντου μέχρι τότε- Μάρκο Γκούντουριτς και μια τεχνική ποινή στον Σφαιρόπουλο (βολή Σλούκα), έφεραν την Φενέρ στο +8 (63-71 στο 37’30”).

Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Γουίλμπεκιν και ένα καλάθι του Καλοϊάρο έδωσαν ελπίδες στην Μακάμπι (70-73 στο 39′). Ο Γουίλμπεκιν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο στα 39 δευτερόλεπτα, ο Βέσελι, ο οποίος φέτος έχει 94% στις βολές (!), έβαλε 1/2 και διαμόρφωσε το τελικό 74-70 για την Φενέρ.

Γουίλμπεκιν

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Σλούκας (18π.), ο οποίος οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στο 8-1, ενώ η Μακάμπι έπεσε στο 1-8, αν και έδειξε σημάδια βελτίωσης, ειδικά στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 41-36, 53-55, 70-74

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ρέι 8 (1), Γουίλμπεκιν 15 (3), Ο’Μπράιαντ 5 (1), Καλοϊάρο 15 (2), Κέιν 9, Αβντίγια 2, Τάιους 6, Λέβι, ΝτιMπαρτολομέο, Κοέν, Μπλακ 8, Ζούσμαν 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 2, Μαχμούτογλου 4, Κάλινιτς 2 (7 ριμπάουντ), Σλούκας 18 (5/5 βολές, 5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Αρνά, Γκούντουριτς 13 (3), Βέσελι 11, Ντίξον 8 (2), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 8 (2), Λοβέρν 8 (8 ριμπάουντ).