Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν καλύτερη στο τελευταίο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε της Εφές με 95-86 στο “Aleksandar Nikolic Hall” του Βελιγραδίου, στη 14η αγωνιστική της EuroLeague.

Με την αποψινή της νίκη, η ομάδα του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 8-6, ενώ αυτή του Ερντέμ Τζαν έπεσε στο 7-7, γνωρίζοντας την ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες σε EuroLeague και τουρκικό πρωτάθλημα.

Οι νικητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζον ΝτιΜπαρτολομέο, βασίστηκαν στην πεντάδα των Λορένζο Μπράουν (21π., 5ασ.), Μπόνζι Κόλσον (19π., 7ρ.), Τζέιμς Γουέμπ (14π.), Ταμίρ Μπλατ (12π., 6ασ., 6ρ.) και Τζος Νίμπο (8π., 9ρ., 4κοψ.).

Η Εφές κουράστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού αγωνίστηκε για ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς 8 παίκτες, τους Μπομπουά, Κλάιμπερν, Μπράιαντ, Οζντεμίρογλου, Πλάις, Γουίλις, Γιλμάζ και Ζίζιτς.

Προσπάθησαν οι Ντάριους Τόμπσον (22π., 7ασ., 4ρ.), Μάικ Ντάουμ (20π.), Σέιν Λάρκιν (17π., 6ασ.) και Ταϊρίκ Τζόουνς (12π., 16ρ.).

Η τουρκική ομάδα ανακοίνωσε σήμερα την απόκτηση του Ριντβάν Οντσέλ (δεν έπαιξε απόψε) με τη μορφή δανεισμού από την Νταρουσάφακα ως το τέλος της σεζόν.

Η Μακάμπι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε με 29-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Εφές αντέδρασε και με ένα επιμέρους 14-28 πήρε προβάδισμα 5 πόντων (43-48) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-48).

Το παιχνίδι ήταν πολύ “κλειστό” στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και ολοκληρώθηκε με 66-64.

Η “ομάδα του λαού” πήρε διαφορά 12 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (81-69 στο 34′), αφού η… αποδεκατισμένη Εφές άρχισε να βγάζει σημάδια κούρασης και έφτασε σχετικά εύκολα στην 8η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Η Μακάμπι είχε 12/25 τρίποντα και η Εφές 11/37!

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 45-48, 66-64, 95-86.