Ο Προμηθέας έφυγε νικητής από το “Βενετόκλειο” στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος και ο Μάκης Γιάτρας μόνο ικανοποιημένος ήταν από τους πάικτες του.

Κολοσσός και Προμηθέας άνοιξαν την αυλαία του νέου πρωταθλήματος στην Betshop.gr Basket League, το μεσημέρι του Σαββάτου (06/10) και η πατρινή ομάδα ήταν αυτή που πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Οι δύο προπονητές έκαναν δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα, με τον -επίσης Πατρινό- Νίκο Βετούλα να χαρακτηρίζει δίκαιη τη νίκη των φιλοξενούμενων, ενώ ο Μάκης Γιατράς τόνισε ότι λόγω της μεγάλης ευστοχίας ήρθε μία εύκολη νίκη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Νίκος Βετούλας: Αρχικά, να δώσω συγχαρητήρια στον Μάκη (σ.σ. Γιατρά) και τον Προμηθέα για τη νίκη. Ήταν 100% δίκαιη. Προσπαθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο, που είχαμε πιο καθαρό μυαλό, να χτυπήσουμε επιθετικά εκεί που θέλαμε.

Δεν είχαμε το ίδιο καθαρό μυαλό σε περιπτώσεις που “πουλούσαμε” την μπάλα εύκολα. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρόλο που βρεθήκαμε μπροστά με ένα 4-0, ακολούθησε ένα πολύ κακό εξάλεπτο.

Νομίζω ευστόχησαν σε επτά τρίποντα και ήταν καλά σουτ, δεν ήταν τυχερά. Αλλά, εμείς κάναμε αυτό που δεν έπρεπε να κάνουμε. Είχαμε πει να μην ανοίξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού και να πάμε χαμηλά το σκορ. Θεωρώ αυτό το εξάλεπτο μας κόστισε και ό,τι προσπάθεια και να κάναμε μετά, παρά τη διάθεση που είχαν τα παιδιά για να πιέσουν, ήταν δύσκολο γιατί ο Προμηθέας έχει την ικανότητα και την εμπειρία και έτσι νίκησε δίκαια.

Σίγουρα δεν είχαμε και τον Άσκα στο 100% λόγω προβλήματος που είχε χθες και έτσι δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει. Κοιτάμε τη συνέχεια, να προετοιμαστούμε, να είμαστε ανταγωνιστικοί και να νικήσουμε τα παιχνίδια που θέλουμε. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα σε Ελλάδα και Ευρώπη”.

Μάκης Γιατράς: “Ήταν το ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος. Κάθε πρεμιέρα κρύβει δυσκολίες και εκπλήξεις. Να ευχηθώ καλή χρονιά, υγεία τους αθλητές, στους παράγοντες και τους προπονητές.

Ως προπονητής, αυτό είναι το 23ο ξεκίνημα που κάνω, μπορεί να ήμουν σε πιο χαμηλές κατηγορίες και σας διαβεβαιώ ότι το άγχος είναι ίδιο κάθε φορά που ξεκινάς. Καλή δύναμη στους προπονητές, γιατί είναι μεγάλος και μακρύς ο δρόμος.

Για το παιχνίδι, είχαμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, γιατί ο Κολοσσός μας έβαλε δύσκολα. Θα μπορούσε να μας είχε φύγει το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο.

Άνοιξε ο ρυθμός και έβαλε εύκολα καλάθια ο Κολοσσός, είχε και ευστοχία στα τρίποντα, ενώ εμείς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα, ενώ κουράστηκε η ομάδα του Κολοσσού, αφού εμείς έχουμε μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ. Ήμασταν πολύ εύστοχοι στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ποσοστό 50% και νομίζω ότι στο τέλος νικήσαμε εύκολα. Να ευχηθώ στον Νίκο καλή χρονιά, καλή δύναμη και να πετύχει τους στόχους του”.