Ένα εντυπωσιακό τριήμερο μπάσκετ ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (10/02) στο Nick Galis Hall με τη διεξαγωγή του κυρίως αγώνα του ΕΚΟ All Star Game 2019.

Η ατμόσφαιρα ήταν ονειρεμένη, με χιλιάδες κόσμου να έχουν κατακλείσει κάθε γωνιά του ιστορικότερου ίσως γηπέδου του ελληνικού μπάσκετ!

Οι παίκτες, οι προπονητές, οι συντελεστές των δύο ομάδων, φόρεσαν το καλύτερό τους… χαμόγελο, εμπνεύστηκαν από τον κόσμο και απόλαυσαν μαζί τους τον αγώνα!

Κι οι διοργανωτές, με πρώτο τον ΕΣΑΚΕ, φρόντισαν ώστε οι παράλληλες εκδηλώσεις, γύρω από τον αγώνα, να δώσουν έναν μοναδικό τόνο και στο ματς της Κυριακής.

Όπου μόνο το αποτέλεσμα δεν ενδιέφερε! Αυτό που ήθελαν όλοι, ήταν να περάσει καλά ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες, οι οικογένειες, τα παιδιά, μια κάστα φιλάθλων που τόσο θέλουμε στα γήπεδά μας και που τόσο δεν… της επιτρέπουμε πολές φορές με αυτά που συμβαίνουν και που ανεχόμαστε στα γήπεδά μας!

Διότι όπως είπαν κι οι προπονητές, αλλά κι οι παίκτες, όπως ο Βασίλης Σπανούλης, είμαστε όλοι φίλοι, έχουμε καλές σχέσεις, είμαστε μόνο αντίπαλοι στο παρκέ για 40 λεπτά, στέλνοντας και ένα μήνυμα ενόψει του αγώνα της Τετάρτης μεταξύ Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο παρκέ του Nick Galis Hall το σκορ θύμισε… εποχές Νίκου Γκάλη! Τεράστιο σκορ, από την πρώτη περίοδο, βροχή τριπόντων, πολλά καρφώματα με τους Έλληνες, των Ρικ Πιτίνο, Αργύρη Πεδουλάκη, στο τέλος να παίρνουν την μπουκιά από το στόμα των ξένων.

Διότι στην τελευταία περίοδο η ομάδα των Ντέιβιντ Μπλατ, Λούκα Μπάνκι έδειχνε να έχει διαφορά ασφαλείας, μέχρι που ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και όσοι έπαιζαν στην ελληνική ομάδα, αποφάσισαν να κερδίσουν το ματς!

Το γύρισαν αμέσως και στο τέλος πίκαραν τους ξένους με την νίκη των Greek Stars με 149-146 επί των World Stars!

MVP του All Star Game 2019 αναδείχθηκε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο για τη συμβολή του στη νίκη της ελληνικής ομάδας! Πέτυχε 39 πόντους με 19/21 σουτ κι ήταν καταλυτικό και στο τέλος!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε επίσης 22 πόντους με δύο τρίποντα παρακαλώ, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε double double με 10 πόντους κι άλλες τόσες ασίστ!

Ο Ζακ ΛεΝτέι ήταν πρώτος σκόρερ των ξένων με 33 πόντους με 16/18 σουτ!

Τα δεκάλεπτα: 43-41, 81-75, 112-108, 149-146

Δείτε τη στατιστική των δύο ομάδων με ένα κλικ:

Δείτε άλλη μια φώτο Gallery από τον αγώνα της Κυριακής από το φωτογραφικό φακό του Intime.gr:

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από την πρώτη ώρα του All Star Game 2019.