Παπανικολάου

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο Ολυμπιακός νίκησε άνετα την Εφές με 75-57 στο sold out ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αυτή τη νίκη, η  ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 3-2, ενώ το σύνολο του Ερντέμ Τζαν έπεσε στο 2-3.

Δίχως τους Λουκ Σίκμα, Σακίλ ΜακΚίσικ, αλλά με τον Αϊζάια Κάνααν στη σύνθεσή του, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε με την άμυνά του και έφτασε σε μια… ανέλπιστα εύκολη νίκη, που ήταν η δεύτερη συνεχόμενη στη διοργάνωση.

Η Εφές ήταν τραγική επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκε στις ορέξεις του Ολυμπιακού.

Κώστας Παπανικολάου (14π., 7ρ., 4ασ.), Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (14π., 7ρ., 3ασ.), Άλεκ Πίτερς (12π.), Αϊζάια Κάνααν (10π.) και Τόμας Γουόκαπ (4π., 7ρ., 6ασ., 1κλεψ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Ντεμπούτο στη EuroLeague έκανε ο Γιώργος Τανούλης.

Πρώτος σκόρερ της Εφές ήταν ο Ελάιτζα Μπράιαντ με 10 πόντους…

H εξέλιξη του αγώνα:

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-14.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 30-18 (16′).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το… φτωχό 33-25 και με τον Ολυμπιακό να έχει 2/10 τρίποντα έναντι 3/17 της Εφές! Οι “ερυθρόλευκοι” όμως είχαν και 10/16 δίποντα, έναντι 7/17 της πολύ άστοχης τουρκικής ομάδας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και μάλιστα ανέβασε τη διαφορά στο +18 (61-43 στο 30′) με τρίποντο του Πίτερς.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 25 πόντους (75-50 στο 38′), λίγο πριν από το τελικό 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57.

Ολυμπιακός-Εφές: Η photo gallery από το sold out ΣΕΦ

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία