Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ έδωσε το σύνθημα, ο Αϊζάια Κάνααν ακολούθησε και ο  Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες το βράδι της Πέμπτης στο ΣΕΦ με 89-72 επί της Μακάμπι Tελ Αβίβ  στην 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού είχε 20 πόντους και σάρωσε τα ριμπάουντ με 20 (11-9) σε 31:31 χρόνο συμμετοχής βάζοντας τις βάσεις της νίκης και κάνοντας ατομικό ρεκόρ, καθώς έως την Πέμπτη, είχε 19 ριμπάουντ ως κορυφαία επίδοση σε αγώνα.

Ο Κάνααν με 20 πόντους (και 4/7 τρίποντα) την επέκτεινε και οι “πινελιές” από τον Πίτερς (17π. σε 29:55!) και την “ερυθρόλευκη” άμυνα οδήγησαν στην δίχως άγχος, δεύτερη φετινή νίκη επί των Ισραηλινών.

Τους οποίους ουσιαστικά προσπέρασε η ελληνική ομάδα, αφού αμφότεροι έχουν 12-10 ρεκόρ!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον Μουστάφα Φαλ, ενώ η Μακάμπι δεν είχε τον Λορένζο Μπράουν, κι οι δύο, λόγω τραυματισμών.

Πριν από το τζάμπολ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ντέγιαν Μιλόγεβιτς που έφυγε από τη ζωή στα 46 του χρόνια.

Ελλείψει του Μουστάφα Φαλ, ο Μιλουτίνοβ… αυτοαναγορεύτηκε σε “Βασιλιά της ρακέτας” από την αρχή του αγώνα! Είχε 5 επιθετικά ριμπάουντ σε 5,5 λεπτά, κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Με τις έξτρα επιθέσεις, ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με τον Κάνααν και τον Πίτερς και προηγήθηκε έως και 13 πόντους, 20-7.

Η Μακάμπι μείωσε με 4/5 τρίποντα, 2/2 του Μπλατ που μπήκε αντί του Μπάλντγουιν και 2/2 του Ντιμπαρτολομέο και μάζεψε τη διαφορά στο 26-18 του δεκαλέπτου.

Οι ανάγκες του Μιλουτίνοβ σε ανάσες, εξέθεσαν τους ψηλούς που έμειναν στο παρκέ, διότι σε συνδυασμό με το υπόλοιπο rotation και την προφύλαξη του Πίτερς που είχε 2 φάουλ από πολύ νωρίς, η Μακάμπι βρήκε ευκαιρία να κάνει 10-2 στα τρία πρώτα λεπτά  του β’ δεκαλέπτου και να ισοφαρίσει 28-28.

Το επιθετικό ριμπάουντ και τα λιγότερα λάθη του Ολυμπιακού, τον βοήθησαν να διατηρήσει προβάδισμα έως τη λήξη του ημιχρόνου, 42-36, αφού είχε 12 επιπλέον επιθέσεις, 20 πόντους από δεύτερες επιθέσεις και με τον Μιλουτίνοβ, να κλείνει το ημίχρονο “διπλός”, με 10 πόντους-12 ριμπάουντ (7 επιθετικά) σε 15:49 συμμετοχής.

Τα καλά νέα για την ελληνική ομάδα ήταν πώς η εκκίνηση της τρίτης περιόδου ήλθε σε “κόπια” της πρώτης, κι ακόμα καλύτερα, ή μάλλον, γρηγορότερα. Με 3/3 τρίποντα σε 2 λεπτά, ο Ολυμπιακός έκανε 10-2 επιμέρους για το 52-38.

Κι αν ο Μιλουτίνοβ ενδεχομένως… φοβήθηκε ότι θα μείνει χωρίς δουλειά στο επιθετικό ριμπάουντ, λόγω της ευστοχίας των συμπαικτών του, ήλθε το δικό του άστοχο σουτ για το νέο του ριμπάουντ που έγραψε το +16, 54-38, σε μια βραδιά που και… μετεωρίτης να έπεφτε στη Γη, πάλι στα χέρια του Σέρβου θα κατέληγε!

Ο Ολυμπιακός τη διατήρησε την έως τότε μέγιστη διαφορά σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο, με τον Παπανικολάου να τη διευρύνει ευστοχώντας σε τρίποντο για το +17, 67-50.

Τα τρίποντα της Μακάμπι με τελευταίο του Γουέμπ στη λήξη των 30′, την ψαλίδισαν στους 12, 69-57, αλλά ήταν πρόσκαιρη συνθήκη.

Στο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεπέρασε και τους 20 πόντους διαφοράς, 78-57, με 9-0 σερί.

Δηλαδή σε 1η, 3η και 4η περίοδο μαζί, ο Ολυμπιακός είχε συνδυαστικά στα πρώτα τρίλεπτά τους, συνολικό επιμέρους σκορ 28-4.

Όλα πλέον είχαν πάρει το δρόμο τους, δίχως δυνατότητα της Μακάμπι να αλλάξει κάτι και τον Μιλουτίνοβ να ολοκληρώνει μια μαγική βραδιά βάζοντας και το “κερασάκι στην τούρτα” στο φινάλε φτάνοντας στο επικό double double με 20 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ!

Tα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72

Μιλουτίνοβ: Η τέταρτη επίδοση στην ιστορία της EuroLeague με 20 + 20 σε πόντους-ριμπάουντ

Μιλουτίνοβ: Γι’ αυτό επέστρεψα!

Έτσι επιβλήθηκε της Μακάμπι ο Ολυμπιακός (vids)

Ολυμπιακός-Μακάμπι: Η photo gallery από το κατάμεστο ΣΕΦ

Ολυμπιακός: Ο Γουόκαπ έκανε τη ρουτίνα, χωρίς τον Πάπας (video)

Ολυμπιακός: Έγινε το sold out στον αγώνα με τη Μακάμπι ! (pic)

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία