Με καλάθι του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ στα 0’7”, η Μπασκόνια νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 75-74, στην 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός έχει πλέον ρεκόρ 3-4, όπως και η Μπασκόνια.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα (13-2), βρέθηκαν στο -18 (32-50, 43-61), επέστρεψαν και πήραν ξανά το προβάδισμα (74-73), όμως ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ τους πήρε την μπουκιά από το στόμα στο τέλος.

Δείτε το νικητήριο καλάθι:

Χωρίς τους τραυματίες Λουκ Σίκμα, Σακίλ ΜακΚίσικ και με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να επιστρέφει στη δωδεκάδα αλλά να αγωνίζεται μόνο για 3 λεπτά, ο Ολυμπιακός γνώρισε μια άσχημη εντός έδρας ήττα.

Οι “ερυθρόλευκοι” τα περίμεναν όλα από τους Αϊζάια Κάνααν (ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague με 23π. από 5/8 τρίποντα), Άλεκ Πίτερς (22π., 8ρ.)και Μουστάφα Φαλ (10π., 7ασ., 7ρ., 3κοψ. σε 37 λεπτά).

Τσίμα Μονέκε (20π.) και Τάντας Σεντεκέρσκις (12π., 13ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Μάρκους Χάουαρντ (11π.), Βάνια Μαρίνκοβιτς (10π.).

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρατάχθηκε με 10 παίκτες (έπαιξαν οι 9), αφού απουσίασαν οι Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ και Μάνιον.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-2, λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο!

Μετά το τάιμ άουτ του Ιβάνοβιτς, η Μπασκόνια συνήλθε επιθετικά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-20, με τον Πίτερς να έχει ήδη 12 πόντους με 3/4 τρίποντα, από τα 5/9 του Ολυμπιακού!

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μαρίνκοβιτς και ένα καλάθι του Σεντεκέρσκις, η Μπασκόνια πήρε το προβάδισμα 26-28, με ένα σερί 0-12, από το 26-16!

Μάλιστα, οι Βάσκοι, οι οποίοι είχαν πάρει πλέον… φωτιά στην επίθεση, ξέφυγαν με διαφορά 18 πόντων (32-50, 46” πριν το τέλος του ημιχρόνου) με τους Μονέκε-Σεντεκέρσκις να κάνουν μεγάλη… ζημιά.

Ο… υπνωτισμένος Ολυμπιακός μείωσε 35-50 με ένα τρίποντο του Παπανικολάου.

Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 9-30!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο σερί τρίποντα του Κάνααν (41-53), αλλά ο τρομερός Μονέκε απάντησε άμεσα για το 43-61!

Ο Γουόκαπ έφτασε τα 4 φάουλ, όμως ο Ολυμπιακός μείωσε σε 53-61 (36′), κάνοντας ένα σερί 10-0, με μπροστάρηδες τον “καυτό” Κάνααν και τον Πίτερς.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους 25-17 και με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ροκανίσει τη διαφορά στους 7 πόντους (60-67).

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλά και το τελευταίο δεκάλεπτο, κάνοντας ένα σερί 6-0 και πλησιάζοντας στον ένα πόντο (66-67 στο 32′), όμως στη συνέχεια κόλλησαν επιθετικά για ένα πεντάλεπτο (66-71 στο 37′).

Ο Λαρεντζάκης μείωσε με τρίποντο σε 69-71 και ο Πίτερς με νέο τρίποντο (72-71) έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για πρώτη φορά από τις αρχές της δεύτερης περιόδου!

Ο Μονέκε έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Βάσκους 1’07” πριν το τέλος (72-73), ο Λαρεντζάκης είχε 2/2 βολές στα 10.6” (74-73), όμως ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ εκτέλεσε τον Ολυμπιακό στα 0.7” (74-75) και χάρισε τη νίκη στην Μπασκόνια, αφού ο Φαλ δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Tα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75.

Ολυμπιακός-Μπασκόνια: Η photo gallery από το ΣΕΦ

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία