Ολυμπιακός-Μπουρζ

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη γαλλική Μπουρζ στο ΣΕΦ (73-60), στο πρώτο ματς για το Round 8 του EuroCup Γυναικών.

Το έργο των “ερυθρολεύκων” εν όψει της εκτός έδρας ρεβάνς της 2ας Μαρτίου θα ήταν, πάντως, πολύ πιο δύσκολο αν δεν καταγραφόταν το επιμέρους 24-19 της τέταρτης περιόδου.

Υπενθυμίζεται ότι το ντεκόρ ήταν ανάλογο κόντρα στην τουρκική Νεσίμπε Αϊντίν, η οποία πήρε μεγάλη διαφορά στο ΣΕΦ, προτού ο Ολυμπιακός περιορίσει την έκταση της ήττας (79-83) και πάρει ιστορική πρόκριση στο Αϊδίνιο με 87-68.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός έβαλε το πρώτο καλάθι, έκτοτε η Μπουρζ είχε το προβάδισμα για αρκετή ώρα, ώσπου το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 19-19.

Στη δεύτερη περίοδο έγινε η μεγάλη ζημιά για την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς, αφού σημείωσε μόλις 6 πόντους (μέχρι το 01:55 βρήκε σκορ μόνο από ένα τρίποντο της Άννας Σπυριδοπούλου).

Το 22-22 είχε μετατραπεί σε 22-38 υπέρ της Μπουρζ και, πλέον, ο Ολυμπιακός είχε μία σημαντική ανηφοριά για να διαβεί.

Με τρίποντο της Άννας Σταμολάμπρου, η διαφορά έπεσε στο -10 (30-40), αλλά ένα νέο μπλακ-άουτ έφερε το 30-49 και, εν τέλει, το 36-54.

Ο Ολυμπιακός επανήλθε για το τελευταίο δεκάλεπτο με διάθεση να ασκήσει ασφυκτικό πρέσινγκ και άρχισε με 5-0, αλλά η Μπουρζ είχε τον τρόπο να διατηρεί απόσταση ασφαλείας.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν τα παράτησαν και, μάλιστα, έφτασαν στο σημείο να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα.

Το σκορ ήταν 59-68 με 01:24 να απομένει και τον Ολυμπιακό να δείχνει ικανός για περαιτέρω ψαλίδισμα.

Ακολούθησαν 1/2 βολές από τη Σάρα Μισέλ και την Άννα Σπυριδοπούλου, καθώς και η ευκαιρία της Ευδοκίας Σταμάτη να μειώσει στο -6 (χαμένο τρίποντο στα 45”).

Η Ιζαμπέλ Γιακουμπού έγραψε το 60-71 στα 15” με λέι-απ, η Αλέξις Τόλφρι πέρασε για να πάρει προσπάθεια, όμως, και το δικό της τρίποντο ήταν άστοχο.

Το πρόσημο στο τέλος ήταν αρνητικό για τον Ολυμπιακό, καθώς η Ιλιάνα Ρούπερτ ευστόχησε σε μακρινό δίποντο στην εκπνοή του χρόνου.

Η Άννα Σταμολάμπρου με 25 πόντους (4/6τρ., 5/6β.) ήταν μακράν η κορυφαία των “ερυθρολεύκων”, ενώ η Κριστίν Βίτολα ακολούθησε με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, η Λετίσια Γκουαπό έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με 20 πόντους και η Πολίν Αστιέ προσέθεσε 13, ενώ η Κρίστεν Μαν μάζεψε 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 25-38, 36-54, 60-73