Το αήττητό του στη Stoiximan Basket League διεύρυνε την Κυριακή ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ καθώς έφτασε στο 6-0 με 86-68 επί του ΠΑΟΚ στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν είχαν τη γνώριμη ενέργεια που μάς έχουν συνηθίσει στην πλειονότητα των εντός συνόρων αγώνων τους, κι έπρεπε να δεχτούν την πίεση του ΠΑΟΚ στο πρώτο 20άλεπτο για να ανεβάσουν ρυθμό και κυρίως την έντασή τους στην άμυνα και να χτίσουν διαφορά.

Άλλωστε ο Ολυμπιακός ερχόταν από αγώνα και ταξίδι στη Ρωσία με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, κι ενώ ακολουθούν δύο αγώνες για τη Euroleague, την Τετάρτη με την εφές εκτός έδρας, την Παρασκευή με τη Μακάμπι εντός έδρας και τη Δευτέρα, το ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 21-20 στο δεκάλεπτο, 30-29 μετά από 13:47, όταν ο Ολυμπιακός έκανε 9-0 για να ξεφύγει με 38-30.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη απάντησε με το δικό της 8-0 για την ισοφάριση, 38-38 πριν το ημίχρονο τελειώσει με 41-38 χάρη στον ορεξάτο ΜακΚίσικ που πέτυχε 10 από τους 12 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξαν χαρακτήρα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν πια, αποφάσισαν να πιέσουν στην άμυνα και να τρέξουν στην επίθεση. Με τον Μιχάλη Λούντζη (12π.-5 ασίστ σε 13:37) να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με τα “ερυθρόλευκα” ο Ολυμπιακός έφτασε έως το +17, 64-47 πριν κλείσει η τρίτη περίοδο στο 66-52.

Ο ΠΑΟΚ δεν παρέδωσε τα όπλα, το πάλεψε, με τον Μάρβιν Τζόουνς να είναι ξανά ο κορυφαίος του παίκτης (17π., με 8/11 σουτ) και τον Τζος Κάρτερ με προσωπικές ενέργειες (14π. με 3/5 τριπ.) να μειώνουν στην τελευταία περίοδο έως τους 7 πόντους 73-66.

Μόνο που με 3:30 για το τέλος, ο Ολυμπιακός πρόλαβε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 18, 86-68 με 13-2, δείχνοντας στον αντίπαλό του ότι λίγα λεπτά, είναι αρκετά για να γίνει μια σημαντική διαφορά!

Οι γηπεδούχοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, αφού πλην των ΜακΚίσικ, Λούντζη, ο Βεζένκοφ πέτυχε άλλους 12, 11 είχε ο Μουστάφα Φαλ και 10 οι Πρίντεζης (με 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) – Ντόρσεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68