Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη EuroLeague πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 89-72 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο sold out ΣΕΦ, στη 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 6-4, ενώ η Ζαλγκίρις έπεσε στο 4-6.

Οι “ερυθρόλευκοι” τελείωσαν τον αγώνα με 15/29 τρίποντα, ενώ ξεκίνησαν με μόλις 1/7 και έφτασαν άνετα στη νίκη. Είχαν 23 ασίστ για μόλις 6 λάθη!

Ο Αϊζάια Κάνααν έκανε ρεκόρ καριέρας στη EuroLeague (25π. με 5/5 βολές, 4/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα), εξαιρετικός ήταν ο Άλεκ Πίτερς (22π. με 4/4 βολές, 3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 6ρ., 2ασ.) και πολύ καλοί οι Τόμας Γουόκαπ (14π. με 4/7 τρίποντα, 5ασ.) και Ίγκνας Μπραζντέικις (9π., 6ρ., 4ασ.).

Επέστρεψε στη δράση ο Νίκολα Μιλουτίνοβ (6π., 2ρ. σε 14 λεπτά), ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν στη δωδεκάδα, αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, αφού δεν είναι 100% έτοιμος.

Κορυφαίος για την ομάδα του Κάζις Μακσβίτις ήταν ο Κίναν Έβανς με 21 πόντους, τους 17 στο δεύτερο ημίχρονο.

O Ντίμσα τραυματίστηκε στον ώμο και αποχώρησε μετά από 13:20 λεπτά συμμετοχής.

Ο Ολυμπιακός παίζει στο Μονακό στις 30/11 πριν υποδεχτεί στο ΣΕΦ την αήττητη Ρεάλ Μαδρίτης στις 5 Δεκεμβρίου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο (19-19), ενώ η Ζαλγκίρις είχε προηγηθεί με 10-14 στο 7ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία της αναμέτρησης στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα σερί 14-0, προηγήθηκε με 42-27, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (43-31).

Γουόκαπ, Κάνααν και Πίτερς έκαναν εξαιρετική δουλειά στην επίθεση, ενώ η άμυνα των “ερυθρολεύκων” ήταν σταθερά καλή, “εξαφανίζοντας” τον Κίναν Έβανς (1/5 σουτ).

Ο Έβανς… ξύπνησε στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε τους 16 πόντους, όμως ο Κάνααν πήρε… φωτιά, εκτοξεύτηκε στους 22 πόντους και ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με 20 πόντους (69-49), λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (69-52).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν εύκολα στην τρίτη σερί νίκη τους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72.