Ο Τζόρνταν Χάουαρντ πέτυχε 15 από τους 22 πόντους του στη β’ παράταση και η Ομπραντόιρο νίκησε την Μπασκόνια με 108-95 σε αγώνα της 9ης αγωνιστικής της Liga Endesa, που έγινε το μεσημέρι της Κυριακής.

Ενώ ο Μάρκους Χάουαρντ “κουβάλησε” την Μπασκόνια σε όλο το παιχνίδι με 33 πόντους από 5/13 τρίποντα, ο μεγάλος του αδελφός, Τζόρνταν που παίζει στην Ομπραντόιρο, έκανε ένα μαγικό διάστημα 2:38 στη β΄ παράταση, όπου πέτυχε 12 πόντους με 3/3 τρίποντα, 1/1 δίποντο και 1/1 βολή για να νικήσουν οι γηπεδούχοι με 108-95.

Στο τέλος έβαλε κι ένα ακόμα τρίποντο για το τελικό 108-95 με την Ομπραντόιρο να κλείνει με 12-0 σερί το παιχνίδι.

Η Ομπραντόιρο βρισκόταν σε απόσταση οκτώ πόντων (73-65 με 4:49 για την κανονική διάρκεια) αλλά η Μπασκόνια ισοφάρισε 76-76 με 1:15. Ο Μάρκους Χάουαρντ απάντησε με καλάθι και βολή από φάουλ στο τρίποντο της Ομπραντόιρο κι ο αγώνας πήγε στην παράταση με 79-79.

Δεν αρκούσαν όμως τα πέντε επιπλέον λεπτά για την ανάδειξη του νικητή, καθώς η α’ παράταση έληξε 87-87 με τις δύο ομάδες να μη σκοράρουν στα τελευταία 96 δευτερόλεπτα.

Στη β’ παράταση “μίλησε” ο Τζόρνταν Χάουαρντ με 15 πόντους και μέσα σε αποθέωση οι γηπεδούχοι νίκησαν για να φτάσουν το ρεκόρ τους σε 4-5, όσο έχει πλέον και η Μπασκόνια.

Απολαύστε το σόου που έδωσαν τα αδέρφια Χάουαρντ:

Στον άλλον αγώνα που έγινε νωρίς την Κυριακή, η Γκραν Κανάρια νίκησε τη Γρανάδα με 89-75.

Αργότερα παίζουν Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης, Βαλένθια-Σαραγόσα, Μπαρτσελόνα-Τενερίφη.