Λαύριο-Ολυμπιακός

Με τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Βασίλη Σπανούλη να παίρνουν τον Ολυμπιακό στις πλάτες τους στο δεύτερο ημίχρονο, οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν στο Λαύριο με 81-76 την Καθαρή Δευτέρα (11/03) στη 18η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Οι αρχηγοί του Ολυμπιακού οδήγησαν την ομάδα τους μακριά από το αδιέξοδο του πρώτου ημιχρόνου (44-40 το Λαύριο), τον έβαλαν στη θέση του οδηγού για να έλθει στο τέλος το κρίσιμο καλάθι του Μπριάντε Γουέμπερ για το 77-75, οι βολές του Αμερικανού όπως και του Μιλουτίνοβ, μαζί με μια καλή άμυνα κι ένα ριμπάουντ του Σέρβου, για να φύγει ο Ολυμπιακός νικητής με 81-76.

Ο Πρίντεζης πέτυχε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Σπανούλης πέτυχε και τους 12 προσωπικούς του στο δεύτερο ημίχρονο, πέντε σερί στο τέλος της τρίτης περιόδου και επτά συνεχόμενους με 5:54 για τη λήξη, όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 74-70 από 68-67 που έχανε.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός έπαιξε όσο χρειάστηκε για να λυγίσει το μαχητικό Λαύριο.

Με τον Λαμπ να πετυχαίνει 14 από τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να παίζει ξανά έπειτα από σχεδόν πέντε μήνες, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη είχε περισσότερη ενέργεια και διάθεση και προηγήθηκε 32-24 με 6:22 για το ημίχρονο που τελείωσε με 44-40.

Όμως στα κρίσιμα τελευταία δεύτερα, τόσο ο Λαμπ όσο κι οι συμπαίκτες του έκαναν λάθη, πήραν λάθος αποφάσεις όσο κι αν η άμυνα του Ολυμπιακού ασφαλώς κι έπαιξε το ρόλο της.

Ήταν επειδή ο Ντέιβιντ Μπλατ τόνισε στην ανάπαυλα στους παίκτες την ανάγκη να παίξουν πιο μαχητικά, να ανεβάσουν την ένταση στην άμυνα, κάτι που φάνηκε και στο ριμπάουντ το οποίο κέρδιζε στο πρώτο μέρος το Λαύριο κι έφερε στα ίσια στο δεύτερο μισό  ο Ολυμπιακός.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40,  61-65, 76-81