Η Ούνικς Καζάν επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague, καθώς νωρίς την Πέμπτη (30/12) επικράτησε εντός έδρας της Εφές με 75-67.

Στην περιπετειώδη και γεμάτη αναβολές 18η αγωνιστική της Euroleague, η Ούνικς Καζάν πιστοποίησε την ποιότητά της και κράτησε με την άμυνά της χαμηλά στο σκορ την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία στερήθηκε τον Βασίλιε Μίτσιτς.

Ο MVP του 2020/21, γύρισε τον αστράγαλό του στην προθέρμανση και δεν μπορούσε να αγωνιστεί στην αναμέτρηση.

Πλέον οι Ρώσοι έχουν ρεκόρ 11-7, ενώ η Εφές έχει 9-9.

Η Ούνικς, κάλυψε με το +8 τη διαφορά της ήττας της (68-71) από την Εφές στον Α’ γύρο.

Με κεφάτο τον Μάριο Χεζόνια (7π. στο ξεκίνημα) και κορυφαίο σε όλη τη διάρκεια τον Τζον Μπράουν (20π.) η Ούνικς άρχισε τον αγώνα με σερί 17-0!

Η Εφές είχε 0/7 σουτ στα πρώτα 3:20 του αγώνα, τη στιγμή που η ομάδα του Περάσοβιτς άρχισε με 7/8, εκ των οποίων, 3/3 τρίποντα.

Σιγά-σιγά η τουρκική ομάδα συνήλθε, μείωσε 24-17 στο δεκάλεπτο και με κορυφαίους τον Μπράιαν Ντάνστον και τον Σέιν Λάρκιν μάζεψε τη διαφορά στους 4 του ημιχρόνου, 42-38.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου έφτασε σε απόσταση ενός σουτ (42-40) αλλά μετά “τράκαρε” πάλι στην πολύ καλή άμυνα της Ούνικς. Έμεινε άποντη στα τελευταία 4:20 της περιόδου και βρέθηκε πάλι να κυνηγάει από το 57-49 του 30′.

Η Ούνικς παγίωσε τη διαφορά στους 10, μέχρι το τελευταίο δίλεπτο, που η Εφές μείωσε σε 69-63.

Πλέον δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο και η Ούνικς επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της από την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-38, 57-49, 75-67